Amazon podpisał wcześniej umowę z ABL Space Systems na wystrzelenie dwóch prototypowych satelitów na pokładzie rakiety RS1 do końca 2022 roku. Jednak plany te uległy zmianie, ponieważ Amazon rozmieści teraz swoje satelity Kuipersat-1 i Kuipersat-2 na pokładzie debiutującej rakiety Vulcan Centaur. W ramach tej wspólnej misji rakieta wystartuje ze stacji kosmicznej Cape Canaveral na Florydzie i oprócz dwóch satelitów Amazona będzie przewozić lądownik księżycowy Peregrine – statek kosmiczny finansowany przez NASA.

Vulcan Centaur z ULA miał pierwotnie latać w 2020 roku, ale projekt miał wiele opóźnień. Jednak firma ogłosiła niedawno, że dwustopniowa rakieta jest „blisko ukończenia" i ma wystartować na początku przyszłego roku. Amazon zarezerwował w sumie 38 podróży na pokładzie rakiety o dużym obciążeniu, aby wystrzelić na orbitę swoje satelity internetowe. Amazon poinformował także, że umowa na loty rakietami ABL RS1 nadal obowiązuje, ale nie dotyczy prototypowych satelitów.

Satelity Kuipersat-1 i Kuipersat-2 niedługo polecą w kosmos

Pierwszy stopień Vulcan Centaur jest napędzany dwoma silnikami BE-4 zbudowanymi przez Blue Origin, którego właścicielem jest założyciel Amazon Jeff Bezos. ULA czekała, aż firma dostarczy te silniki lotnicze od prawie czterech lat, ale wygląda na to, że w końcu się udało.

Budowa pierwszego pojazdu startowego Vulcan dobiega końca w fabryce ULA w Decatur w stanie Alabama i czeka na instalację silników BE-4. Spodziewamy się wysłać ukończony pojazd na miejsce startu w listopadzie. – napisała firma w oświadczeniu.

Amazon zarezerwował ponad 92 starty z Arianespace, Blue Origin i ULA. Przewoźnicy ci mają dostarczyć satelity Project Kuiper na niską orbitę okołoziemską w ciągu najbliższych pięciu lat. Firma wykluczyła loty rakietowe ze SpaceX – głównym konkurentem Amazon, który buduje własną internetową megakonstelację.

Amazon planuje wystrzelić flotę 3236 satelitów dla konstelacji Projektu Kuipera, podczas gdy SpaceX chce wysłać na orbitę ponad 42 000 satelitów dla Starlink. Kosmiczne przedsięwzięcie Elona Muska znacznie wyprzedza konkurencję, ponieważ wystrzelono już ponad 3000 satelitów na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9. Amazon musi przyśpieszyć działania, jeśli ma nadzieję pozostać w grze i stanowić realną konkurencję w dziedzinie dostarczania internetu z kosmosu.