Rolls-Royce zobowiązał się rok temu, że do 2030 r. jego flota będzie w pełni elektryczna. Dzięki charakterystycznemu grillowi i eleganckiemu, aerodynamicznemu designowi Spectre może być idealnym początkiem ewolucji tej marki w nowym kierunku.

W 1900 r. współzałożyciel Rolls-Royce’a, Charles Rolls, przepowiedział elektryczną przyszłość samochodu… pod warunkiem, że będzie wystarczająca infrastruktura do jego obsługi. – czytamy w komunikacie Rolls-Royce’a.

Pierwszy całkowicie elektryczny Rolls-Royce

Nowy pojazd jest duchowym następcą Phantom Coupé, grand tourera, którego Rolls-Royce po raz pierwszy zaprezentował w 2008 roku. Oba są dwudrzwiowe z wyluzowanymi sylwetkami i chociaż Spectre nie jest tak duży, jak jego inspiracja, to oba modele cechują się całkowicie aluminiową konstrukcją.

Spectre pożycza odnowioną wersję zawieszenia Planar Ghost, które wykorzystuje system kamer do monitorowania drogi i regulacji resorów pneumatycznych i adaptacyjnych amortyzatorów w czasie rzeczywistym. Spectre pozwala na tymczasowe odsprzęgnięcie stabilizatora, co zapewnia bardziej miękką jazdę podczas pokonywania nierówności drogi.

Całkowicie elektryczny układ napędowy Spectre zapewni 430 kilowatów mocy i 900 Nm momentu obrotowego, co przyniesie oczekiwany czas od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy. Chociaż ten czas nie wygląda imponująco, jeśli przyrównamy to do Tesla Model S Performance (2,3 sekundy) lub Porsche Taycan Turbo S (2,6 sekundy), to trzeba pamiętać, że Spectre jest od nich cięższy o ponad 450 km. Można powiedzieć, że jak na całkowitą masę przekraczającą 2,7 tony to jest całkiem zwinny.

Rolls Royce prognozuje, że Spectre będzie miał zasięg 515 km na jednym ładowaniu, który będzie nieustannie sprawdzany podczas długiej, mierzącej ponad 2 mln km trasy testowej, mającej symulować ponad 400 lat użytkowania.

Jeśli chodzi o wnętrze, Spectre utrzyma poziom ekstrawagancji i detali, których oczekują fani marki Rolls Royce. Jego nowy projekt przednich siedzeń będzie zawierał szycie, haft i lamówkę wykonane na zamówienie, a drzwi samochodu można spersonalizować za pomocą drewnianych paneli.

Cyfrowa deska rozdzielcza z oprogramowaniem SPIRIT firmy Rolls Royce będzie rozciągać się po stronie kierowcy i panelu środkowym, wyświetlając konfigurowalne wskaźniki. Po raz pierwszy w seryjnej produkcji Rolls-Royce Spectre będzie dostępny z drzwiami Starlight, które zawierają 4796 maleńkich podświetlanych „gwiazd". Kolejne 5500 gwiazdek będzie świecić na desce rozdzielczej po stronie pasażera, gdy pojazd jest w ruchu.

Spectre jest już dostępny w przedsprzedaży ze wstępną zapowiedzią dostawy w czwartym kwartale 2023 roku. Podobnie jak inne samochody produkowane przez tę firmę, także pojazd elektryczny będzie kosztował całkiem sporo. Ceny Spectre zaczynają się od około 350 tys. dolarów, a wersja najbogatsza może kosztować nawet 465 tys. dolarów.