Ich skala jest na tyle duża, że ma się nimi zająć Interpol, który zmierza do założenia pierwszej globalnej policji w metawersie.

Na niespodziewanej sesji 90. Zgromadzenia Ogólnego Interpolu w New Delhi w Indiach międzynarodowa agencja egzekwowania prawa zaprezentowała Interpol Metaverse, przestrzeń VR, w której policjanci mogą wchodzić w interakcje i wymieniać się informacjami ze sobą, a także brać udział w przeróżnych kursach i szkoleniach.

Interpol Metaverse jest cyfrową kopią kampusu siedziby głównej Interpolu w Lyonie, do którego zwiedzanie delegaci zostali zaproszeni przy użyciu swoich awatarów podczas premiery.

Według Interpolu, jego nowy policyjny metaświat zrodził się z potrzeby zapobiegania działalności przestępczej w świecie VR.

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników metaverse i dalszym rozwojem technologii, lista możliwych przestępstw rozszerzy się o przestępstwa przeciwko dzieciom, kradzież danych, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa finansowe, fałszerstwa, oprogramowanie ransomware, phishing oraz napaści na tle seksualnym i nękanie. – napisała agencja w oświadczeniu.

Interpol powołał się na ostatnie badanie firmy badawczej zajmującej się technologią, z którego wynika, że do 2026 roku każdy dorosły Amerykanin będzie spędzał w metawersie co najmniej godzinę dziennie. Liczba ta wydaje się obecnie niewiarygodnie nierealistyczna, biorąc pod uwagę wysokie koszty wejścia do metawersu i skrajny brak zainteresowania nim twórców oprogramowania. I jak do tej pory przeciętni użytkownicy podchodzą do tej technologii z rezerwą. Mimo to Interpol i Światowe Forum Ekonomiczne twierdzą, że „oszustwa związane z inżynierią społeczną, brutalny ekstremizm i dezinformacja" już się nasilają.

Interpol uruchamia "Policyjny Metaverse"

Pewne jest, że ściganie przestępców działających w metaversie będzie zdecydowanie większym wyzwaniem niż w świecie rzeczywistym. Wiele czasu upłynie, zanim zostaną wypracowane dobre metody na zabezpieczenie ludzi pojawiających się w wirtualnym świecie. Na początek warto się chyba uzbroić w cierpliwość i kierować się zdrowym rozsądkiem. Na wsparcie cybernetycznych policjantów trzeba jeszcze na pewno poczekać.

Interpol Metaverse wydaje się oferować nową arenę, na której można przeprowadzać pewne szkolenia logistyczne, takie jak te dotyczące bezpieczeństwa na lotniskach, co oznacza, że nawet powyższy sceptycyzm (jeśli okaże się uzasadniony) nie sprawi, że inwestycja Interpolu będzie bezwartościowa.