Zapowiedź pierwszego elektrycznego crossovera tej marki była sporą niespodzianką dla świata motoryzacyjnego. Teraz poznajemy więcej szczegółów na temat Eletre, gdyż Lotus ujawnił cenę, moc i zasięg tego samochodu.

Nowa konstrukcja jest diametralnie przeciwna do pojazdów Lotusa słynącego z lekkich samochodów. Jednak skoro Lamborghini ma już SUV-a Urus, a Ferrari wypuszcza SUV-a Purosangue, to tylko kwestią czasu było, kiedy pojawi się odpowiedzieć Lotusa. Marka ogłosiła wszystkie istotne specyfikacje Eletre jeszcze przed jego oficjalną premierą. Fani prędkości będą szczęśliwi.

Elektryczny SUV Lotus Eletre - znamy cenę, moc i zasięg

Jak można się było spodziewać, Eletre wcale nie jest tani. Według komunikatu prasowego jego producenta najuboższa wersja kosztuje nieco ponad 100 tys. dol. Nowy pojazd będzie dostępny w trzech wersjach: Eletre, Eletre S (od 118 tys. dol.) i Eletre R (od 135 tys. dol.).

Niezależnie od konfiguracji Eletre prezentuje imponujące osiągi. Zarówno model podstawowy, jak i Eletre S generują 603 koni mechanicznych dzięki konfiguracji z dwoma silnikami, a Eletre R wyciska oszałamiającą moc 905 koni mechanicznych.

Lotus twierdzi, że Eletre R jest najszybszym SUV-em elektrycznym na świecie z czasem 0-100 wynoszącym 2,95 sekundy. Przy okazji warto zauważyć, że Tesla twierdzi, że jej Model X Plaid osiąga setkę w 2,5 sekundy. Eletre R jest również dostępny z trybem „Track Mode", który obniża prześwit i wykorzystuje aktywną aerodynamikę modelu w celu uzyskania najlepszych osiągów wyścigowych.

Elektryczny SUV Lotus Eletre - znamy cenę, moc i zasięgElektryczny SUV Lotus Eletre - znamy cenę, moc i zasięg Fot. Lotus

Elektryczny SUV Lotus Eletre - znamy cenę, moc i zasięgElektryczny SUV Lotus Eletre - znamy cenę, moc i zasięg Fot. Lotus


Wnętrze Eletre skrywa wszystkie fajerwerki, których można oczekiwać od pojazdu elektrycznego o wartości 100 000 USD, w tym dywaniki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, 23 głośniki i mnóstwo ekranów dotykowych. Jeśli chodzi o zasięg, Eletre i Eletre S pozwalają na przejechanie 600 km, a Eletre R niespełna 500 km.

Premiera samochodu została zaplanowana na 2024 rok.