Meta tylko w przeciągu ostatniego roku straciła na wartości aż 520 miliardów dolarów. Z lidera wśród największych amerykańskich firm spadła na koniec dwudziestki i musi walczyć, żeby nie stracić tej pozycji. Podobnie jak wiele innych firm, Meta odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego, w wyniku którego reklamodawcy wydają mniej na marketing, co stanowi większość jej przychodów.

Inwestorzy Meta są zaniepokojeni kwotami inwestowanymi w ambicje jej założyciela, czyli metaverse. Reality Labs, oddział odpowiedzialny za tę jednostkę, stracił w trzecim kwartale kolejne 3,7 miliarda dolarów. W sumie są to ogromne sumy, a Meta spodziewa się, że straty operacyjne znacznie wzrosną w przyszłym roku.

Imperium Zuckerberga zagrożone?

Kapitalizacja rynkowa Facebooka osiągnęła w czerwcu tego roku 1 bilion dolarów i udało mu się uzyskać ten etap szybciej niż jakakolwiek inna firma. Na początku roku był szóstą co do wielkości firmą w USA pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jednak specjaliści nie mają złudzeń, że fortuna giganta mediów społecznościowych topnieje od czasu zmiany nazwy na Meta. Ich zdaniem jest to główny czynnik zniechęcający inwestorów, którzy nie dali się porwać wizji Zuckerberga.

Pomimo utraty miliardów i prognoz analityków, że wiele projektów biznesowych w tej dziedzinie zostanie zamkniętych do 2025 roku, Zuckerberg podwaja wydatki na metawers.

Rozumiem, że wiele osób może nie zgodzić się z tą inwestycją, ale myślę, że to będzie bardzo ważna rzecz. Ludzie spojrzą wstecz za dziesięć lat i będą mówić o znaczeniu wykonywanej tutaj pracy. – powiedział Mark Zuckerberg.

Straty Meta przekładają się oczywiście na spadek pozycji Zuckerberga w indeksie miliarderów Bloomberga. Jego fortuna uszczupliła się o 76,8 mld dol. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Teraz Zuck plasuje się na 23. pozycji na liście. Dla porównania właściciel Twittera Elon Musk zajmuje w tym rankingu pierwsze miejsce z portfelem o wartości 211 miliardów dolarów.