Czym jest lądownik Hakuto-R M1?

Lądownik Mission 1 (M1) to misja inauguracyjna programu eksploracji Księżyca Hakuto-R. Lądownik księżycowy został zaprojektowany w celu zapewnienia taniej usługi dostawy na Księżyc i rozmieszczania ładunku na jego powierzchni. Lądownik M1 posłuży również jako stacjonarna sonda do badania powierzchni Księżyca.

Japońska firma koncentruje się na eksploracji Księżyca i zamierza stać się „bramą dla sektora prywatnego, który jest zainteresowany ekspansją w tym kierunku".

Pierwsza misja nie jest łatwym zadaniem. Jak dotąd żadna prywatna firma nie wylądowała z sukcesem na Księżycu. W 2019 roku izraelski lądownik księżycowy Beresheet był pierwszą taką próbą. Jednak awarie komputera i problemy z komunikacją, spowodowały, że rozbił się na powierzchni Srebrnego Globu. Jak do tej pory z sukcesem sztuka udała się tylko Stanom Zjednoczonym, Związkowi Radzieckiemu i Chinom. Oczywiście we wszystkich przypadkach mieliśmy do czynienia z misjami finansowanymi przez rządy poszczególnych państw.

Kiedy startuje japoński lądownik księżycowy?

Lądownik M1 został w pełni zmontowany w maju, a później przeszedł ostateczne testy w Centrum Kosmicznym IABG GmbH w Ottobrunn w Niemczech, aby udowodnić, że jest gotowy do wytrzymania trudnych warunków w kosmosie.

Pod koniec października lądownik spakowano i drogą lotniczą przetransportowano na przylądek Canaveral na Florydzie, aby przygotować go do startu. M1 znajdzie się na pokładzie rakiety Falcon 9 od SpaceX około 22 listopada.

Co prawda japońska firma ogłosiła wcześniej okno startowe między 9 a 15 listopada, ale później pojawiło się sprostowanie, w którym dokonano korekty daty startu, powołując się na konieczność jak najlepszego przygotowania do misji.

Co lądownik M1 przetransportuje na Księżyc?

Podczas podróży na Księżyc lądownik M1 będzie przewoził zarówno ładunki rządowe, jak i komercyjne. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) użyje go do dostarczenia na Księżyc małego, dwukołowego transformowalnego robota. Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) jest wielkości piłki do baseballa, a jego misją jest przetestowanie możliwości prowadzenia misji Księżycowych na mniejszą skalę, niż robiono to do tej pory.

Za pośrednictwem M1 na Księżyc trafią również dwa ładunki komercyjne z Kanady. Canadensys Aerospace wysyła kamerę księżycową, a Mission Control Space Services komputer pokładowy zarządzany przez sztuczną inteligencję, mający być sterownikiem działania kamery.

Kolejnym sprzętem do przerzucenia przez lądownik M1 jest zbudowany w Emiratach łazik Rashid. Czterokołowy pojazd został opracowany przez Centrum Kosmiczne im. Mohammeda bin Rashida i zaprojektowany do badania geologii Księżyca, badania gleby i pyłu księżycowego.

Co stanie się po wystrzeleniu lądownika księżycowego M1?

ispace ma przede wszystkim nadzieję na szczęśliwe lądowanie z pierwszą misją i możliwość kontynuowania programu eksploracji Księżyca. Firma już przygotowuje się do kolejnego kroku, czyli M2, z planami wysłania księżycowego łazika na Księżyc za dwa lata.

Kolejne misje, które nastąpią po M2, mają na celu zwiększenie liczby lądowników i łazików udających się na Księżyc, żeby swobodnie dostarczać tam ładunki klientów.

Nasze lądowniki rozmieszczą roje łazików na powierzchni Księżyca, aby zapoczątkować odkrywanie i rozwój zasobów księżycowych, umożliwiając stały rozwój przemysłu księżycowego i obecność tam człowieka. – napisał na swojej stronie internetowej ispace.

Japończycy wysyłają pierwszą prywatną misję na Księżyc

Misja inauguracyjna prywatnego japońskiego programu eksploracji Księżyca jest bez wątpienia początkiem nowej ery eksploracji i badań opartych na środkach prywatnych, pozbawionych wsparcia rządowego. Pomysłodawcy programu M1 przewidują nową przyszłość dla Księżyca, w której jedyny naturalny satelita Ziemi będzie roił się zarówno od robotów, jak i ludzi, służąc ludzkości jako przystanek do podróży w głębsze rejony kosmosu.