Tiangong to nowa chińska stacja kosmiczna i duma Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej. Jej rozmieszczanie na orbicie Ziemi trwało półtora roku i odbywało się etapami. W kosmos kolejno były wynoszone jej moduły i montowane w całość na orbicie. Teraz zadokowano ostatni z nich i stacja uzyskała ostateczny kształt litery T i pełną funkcjonalność. Na jej pokładzie już rezydują pierwsi tajkonauci.

Nabierające sił azjatyckie supermocarstwo szybko nadrobiło zaległości w kosmosie. Wystarczy wymienić: misje na Księżyc i Marsa, wystrzeliwanie rakiet ciężkich, budowa nowego teleskopu kosmicznego, który zacznie działać w 2024 roku, a teraz własna stacja kosmiczna.

Tiangong jest następcą chińskich laboratoriów kosmicznych Tiangong-1 i Tiangong-2, uruchomionych odpowiednio w 2011 i 2016 roku. Została zbudowana w oparciu o modułową konstrukcję, podobną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obsługiwanej przez Stany Zjednoczone, Rosję, Japonię, Kanadę i Europejską Agencję Kosmiczną. Ukończony właśnie Tiangong składa się z podstawowego modułu połączonego z dwoma laboratoriami o łącznej wadze prawie 70 ton.

Stacja kosmiczna Tiangong gotowa do działania

Główna kapsuła, nazwana przez konstruktorów Tianhe (Harmonia Niebios), jest wielkości autobusu. Zawiera systemy podtrzymywania życia i kontroli oraz pomieszczenia mieszkalne stacji. Ta ważąca 22,5 tony kapsuła jest największym i najcięższym statkiem kosmicznym, jaki Chiny kiedykolwiek zbudowały.

Obecnie na jej pokładzie przebywa załoga z misji Shenzhou 14, którzy spędzą w kosmosie pół roku. Jednym z jej zadań było właśnie ukończenie rozbudowy stacji i uczynienie z niej pełnoprawnego laboratorium. Jest to bez wątpienia demonstracja siły, zasobności i postępu technologicznego Chin.

Ich misja kończy się w grudniu, kiedy to zostaną wymienieni przez załogantów misji Shenzhou 15 i będzie to duże wydarzenie, ponieważ pierwszy raz dojdzie do wymiany tajkonautów bezpośrednio na stacji.

Tianhe jest już widoczna gołym okiem, jeśli wiesz, gdzie i kiedy patrzeć. To czy stacja kosmiczna może być widoczna z miejsca, w którym się znajdujesz, można sprawdzić na kilku stronach internetowych, jak np. n2yo.com. Pokazywana jest tam aktualna lokalizacja stacji i przewidywana trasa na następne 10 dni. Stacja okrąża Ziemię co 91 minut.