Według The Wall Street Journal firma macierzysta Facebooka - Meta może w ciągu najbliższych dni ogłosić zwolnienia na dużą skalę. Podobno firma planuje pozbyć się kilku tysięcy pracowników, a oficjalne ogłoszenie ma się pojawić w środę.

Meta obecnie zatrudnia ponad 87 000 osób. Cięcia mogą być największą redukcją zatrudnienia przeprowadzoną przez firmę technologiczną w tym roku, przewyższając zwolnienia dokonane przez Twittera. Cięcia byłyby również pierwszą szeroką restrukturyzacją w historii Meta.

Wydaje się, że redukcja zatrudnienia jest elementem restrukturyzacji w Meta, jaką zapowiadał niedawno Mark Zuckerberg.

Meta podobno szykuje się do zwolnień na dużą skalę

W 2023 roku zamierzamy skoncentrować nasze inwestycje na niewielkiej liczbie priorytetowych obszarów wzrostu. Oznacza to, że niektóre zespoły znacząco się rozwiną, ale większość innych zespołów pozostanie bez zmian lub skurczy się w ciągu następnego roku. Spodziewamy się, że rok 2023 zakończymy jako organizacja mniej więcej tej samej wielkości lub nawet nieco niż obecnie.

Jak wskazuje The Journal, firma Meta znacznie się rozwinęła w ciągu pierwszych dwóch lat pandemii koronawirusa, zatrudniając ponad 27 000 pracowników w 2020 i dodatkowych 15 344 pracowników w 2021 roku. Chociaż Meta była głównym beneficjentem pandemii, jej losy zmieniły się w ostatnich miesiącach. W lipcu firma odnotowała pierwszy w historii spadek przychodów. Swoje ostatnie trudności upatruje w ostrej konkurencji ze strony TikToka i pojawieniem się kontrowersyjnej funkcji Apple Tracking Transparency.

Jednocześnie pomysły Marka Zuckerberga dotyczące Metaverse nie zapewniły firmie nowych możliwości uzyskania przychodów, a jednocześnie drogo ją kosztowały. Od początku 2021 r. Meta wydała 15 miliardów dolarów na wprowadzenie do głównego nurtu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, czyniąc to z niewielkim sukcesem. Prognozy zakładają, że w 2023 roku straty na tym projekcie będą jeszcze większe.