Na temat skutecznego rozwiązania problemu cieni pod oczami rozmawiamy z Wiktorem Wezgrajem - lekarzem medycyny estetycznej.

Dlaczego okolica oka jest tak ważna w odbiorze naszego wizerunku?

Oczy są pierwszą, naturalną bazą do rozpoczęcia oceny drugiego człowieka pod kątem dopasowania społecznego. Spojrzenie odmieniane przez każdą osobę niesie ze sobą miliony znaczeń i odwołań mniej lub bardziej uświadomionych. Gdy artysta, czy regularny człowiek chce wprowadzić niepokój, zaznaczyć wyraźnie swoją skrajną postawę zakrywa oczy okularami, bądź pozbawia modela oczu. Dlaczego wtedy czujemy zaniepokojenie? Bo oczy stanowią trzon naszego poznania. Ilość wierszy, innych utworów literackich, scen filmowych i obrazów wszelkich technik daje temu wyraz. Również język polski obfituje w związki frazeologiczne oraz somatyzmy związane z narządem wzroku: być oczkiem w głowie, mieć kogoś na oku, strzec czegoś jak oka w głowie, mieć klapki na oczach, mydlić komuś oczy itd. Naturalnym będzie więc dbałość o okolicę oczu i sposoby na to, by sygnał płynący z naszego spojrzenia zachęcał do interakcji i pogłębiania więzi, czy to na gruncie zawodowym, czy prywatnym.

Z czego wynika problem cieni pod oczami?

Cień, to zmniejszona ilość odbitego światła. To wiemy z fizyki. Z podstaw anatomii zaś wiemy, że oko znajduje się w oczodole, naturalnym zagłębieniu w kości czaszki. W oczodole oprócz gałki ocznej znajduje się wiele innych tkanek, począwszy od jego dna, aż po tkanki podskórne i finalnie skórę. Wyobrażając sobie krawędź oczodołu jeśli skóra w tym miejscu będzie cienka, mniej elastyczna, mniej uwodniona to będzie się „ścielić" po tej krawędzi mało ją maskując. Powstanie mini próg, a gdy padnie tam światło to musi powstać cień.

Przed zabiegiem Restylane Eyelight - widoczne zacienienie obszaru krawędzi oczodołu (fot. Natalia Wierzbicka)Przed zabiegiem Restylane Eyelight - widoczne zacienienie obszaru krawędzi oczodołu (fot. Natalia Wierzbicka) 

Co możemy z tym zrobić?

Praw fizyki światła nie zmienimy, ale można wpłynąć na jakość tkanek wokół oka. A konkretnie na zdolności odbijania światła w tym miejscu. Uciekając się do nomenklatury budowlanej, należy zrobić rusztowanie, podsypać podkładu, gdzie będzie mogła być magazynowana woda, gdyż to ona gwarantuje nam blask i złagodzenie cieni. Nie ma skuteczniejszej metody na szybka poprawę jakości skóry wokół oczu niż bezpośrednie podanie podskórnie kwasu hialuronowego. W dużej mierze bezpieczeństwo tej substancji polega na tym, iż znajduje się ona ciągle w naszym organizmie. Więc dodajemy więcej siebie do siebie. Podczas, gdy w kultowym filmie „Miś" do kraju wraca mniej obywatela, my sprawiamy, ze obywatela będzie więcej i to tam gdzie sobie życzy.

Rozwiązanie na cienie pod oczami w gabinecie medycyny estetycznej – Restylane Eyelight

Przy mnogości preparatów na bazie tego kwasu warto zwrócić uwagę na stosowane formuły stabilizujące go i wydłużające czas pozostawania - jedną z takich formuł jest NASHA marki Restylane. Kwas hialuronowy poddany tej technologii jest po prostu gęściejszy, a dzięki temu bardziej precyzyjny. Nie rozlewa się tak swobodnie jak rzadsze kwasy. Lekarz podający Restylalne Eyelight od razu widzi jak zachowuje się preparat i jaki może być docelowy efekt. Obszar dedykowany tej aplikacji jest skromy, lecz kluczowy dla rozjaśnienia spojrzenia. Pracujemy na wypełnieniu uskoku na krawędzi oczodołu. Pamiętajmy też o tym, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi utrzymać 250 cząsteczek wody. To swoista pierzynka która chroni wrażliwe włókna kolagenowe przed zniszczeniem. Także korzyść z zastosowania tego typu preparatu to uniesienie tego co opadło i ochrona tego co zostało.

Po zabiegu Restylane Eyelight - widoczne wypełnienie problematycznego obszaru, cienie są rozjaśnione, skóra w tym miejscu jest zagęszczona i odbija światło (fot. Natalia Wierzbicka)Po zabiegu Restylane Eyelight - widoczne wypełnienie problematycznego obszaru, cienie są rozjaśnione, skóra w tym miejscu jest zagęszczona i odbija światło (fot. Natalia Wierzbicka) 

Jak często należy powtarzać zabieg Restylane Eyelight, żeby utrzymał się efekt?

Połowa kwasu hialuronowego znajdującego się w ludzkim ciele, to ten w skórze właściwej. Codziennie 1/3 cząsteczek tego kwasu ulega rozpadowi, a z wiekiem szybkość jego regeneracji spada. Czyli de facto przedawkowanie, ze skutkami patologii w obrębie tkanek nam nie grozi. Gdy przychodzi czas na refleksję co do częstotliwości tego zabiegu w obrębie roku, pojawia się fizyka i logika.  Im więcej podań, tym mniejsza precyzja, bo większe jest ryzyko utraty punktu odniesienia i deformacji tej okolicy twarzy. Ja w swojej praktyce daje sobie czas na poznanie właściwości skóry pacjenta i ewentualną korekcję obranego kursu, gdy pojawiają się nowe okoliczności. Zmiana trybu życia, wymagający projekt zawodowy, zmiana nawyków żywieniowych, bądź szalony dwumiesięczny rejs po Karaibach.

Dla kogo jest ten zabieg?

Najczęściej robię go raz na rok konkretnej osobie. Dlatego gładko nas ta kwestia przenosi nas do pytania o pacjenta dla którego przeznaczony jest ten zabieg  dla pacjenta z utratą gęstości skóry, ale bez utraty realnych i rozsądnych oczekiwań wobec zabiegu. Skóra ludzka to wspaniały organ, z ogromną odpowiedzialnością i szeregiem funkcji. Należy o nią dbać i respektować ograniczenia jakie nam narzuca z punktu utrzymania jej w najlepszej dla funkcjonowania całego organizmu formie. Dlatego tak ważny jest wywiad z pacjentem. Istnieją cienie spowodowane przez choroby nerek, wątroby, układu limfatycznego, czy też banalną przepuklinę tłuszczową, która podda się jedynie skalpelowi. Na pewno nie jest to zabieg dla wszystkich pacjentów. Jednak po wywiadzie z pacjentem, rozpoznaniu jego potrzeb, konfrontacji z możliwościami zabiegowymi i właściwościami tego konkretnego preparatu, jestem pewien, że jeśli wykonam go, to pacjent będzie usatysfakcjonowany w 100%.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegu i znaleźć gabinet, w którym lekarz wykona zabieg Restylane Eyelight zapraszamy na www.galdermaaesthetics.pl/restylane-eyelight

Wiktor Wezgraj, dyplomowany i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej NEWESTETICWiktor Wezgraj, dyplomowany i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej NEWESTETIC