W 2020 r. Francja była jedynym krajem UE, który nie wypełnił swoich zobowiązań w zakresie rozwoju źródeł energii odnawialnej, ponieważ nadal opiera się głównie na energetyce jądrowej. Teraz francuski Senat zatwierdził ustawę, która powinna to zmienić. Nowe prawo wymaga, aby parkingi z co najmniej 80 miejscami były pokryte panelami słonecznymi.

Duże parkingi z 80-400 miejscami będą miały pięć lat, począwszy od lipca 2023 r., aby spełnić nowe wymagania. Te przekraczające 400 miejsc, będą miały mniej czasu, bo tylko trzy lata od tej samej daty. We wszystkich przypadkach co najmniej połowa powierzchni parkingu musi być pokryta panelami słonecznymi. Rząd twierdzi, że można w ten sposób wygenerować do 11 gigawatów – czyli tyle, co 10 reaktorów jądrowych.

Jest kilka godnych uwagi wyjątków. Jeżeli parkingi zewnętrzne mają „ograniczenia techniczne, bezpieczeństwa, architektoniczne, historyczne i środowiskowe", mogą być zwolnione. Działki zacienione przez drzewa na co najmniej połowie ich powierzchni mogą również uniknąć wymogu, podobnie jak parkingi dla ciężarówek. Wreszcie, gdy instalacja paneli „nie może być spełniona w ekonomicznie akceptowalnych warunkach" (coś, co może obejmować szeroki zakres scenariuszy), można je również wykluczyć.

Francja goni Unię Europejską w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych

Oprócz parkingów słonecznych rząd planuje budowę dużych farm słonecznych na pustych terenach obok autostrad, torów kolejowych i obszarów rolniczych. Krajowy operator kolejowy SNCF planuje również zainstalować ponad milion metrów kwadratowych paneli słonecznych do 2030 r., starając się zmniejszyć zakupy energii o jedną czwartą.

Nie jest jasne, w jaki sposób operatorzy parkingów zapłacą za te instalacje ani ile pomocy finansowej zapewni rząd. Mimo to wygląda to na dobre wykorzystanie parkingów, ponieważ zapewni cień dla samochodów i zmieni to, co zwykle jest brzydkie, w… bardziej przyjazne dla środowiska.

Na początku tego roku prezydent Emmanuel Macron wyznaczył sobie cel dziesięciokrotnego zwiększenia produkcji energii słonecznej do ponad 100 GW i wybudował 50 morskich farm wiatrowych, aby dodać kolejne 40 GW. Francja wytwarza obecnie 25 procent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, ale to wciąż mniej niż jej europejscy sąsiedzi.