Serial, oparty na klasycznej powieści Franka Herberta, rozgrywa się 10 tys. lat przed objęciem tronu przez Paula Atrydę i opowiada dzieje sióstr, granymi przez Watson i Henderson, ustanawiających legendarną sektę znaną jako Bene Gesserit.

Fimmel zagra Desmonda Harta, charyzmatycznego żołnierza z enigmatyczną przeszłością, który stara się zdobyć zaufanie Imperatora kosztem Zakonu.

Diane Ademu-John jest twórcą serialu, scenarzystką, współtwórcą serialu i producentem wykonawczym. Alison Schapker pełni funkcję współshowrunnera i producenta wykonawczego. Johan Renck wyreżyseruje premierowy odcinek i będzie producentem wykonawczym.

Travis Fimmel dołączył do obsady serialu Dune: The Sisterhood

Denis Villeneuve, który wyreżyserował, był współautorem scenariusza i wyprodukował film Dune 2021, jest producentem wykonawczym z Jonem Spaihtsem, Scottem Z. Burnsem, Matthew Kingiem, Johnem Cameronem i Cait Collins, a także autorem Brianem Herbertem. Autor Kevin J. Anderson jest współproducentem.

Serial jest koprodukowany przez HBO Max i Legendary Television, telewizyjne ramię Legendary, które stoi za obecną serią filmów kinowych.

Wspomniany angaż oznacza powrót byłej gwiazdy Wikingów do HBO Max. Warto przypomnieć, że Travis Fimmel był jednym z głównych bohaterów serialu Wychowane przez wilki, dwusezonowej opowieści science-fiction skasowanej przez tę platformę streamingową.