Rosja od dawna prowadzi walkę ze środowiskami LGBT, przedstawiając je jako zło wcielone, powodujące upadek moralny społeczeństwa rosyjskiego. Do krytyki i walki włączyli się nie tylko kremlowscy urzędnicy, ale także tamtejszy kościół. Ludzie o odmiennej orientacji seksualnej, niż jedynie słuszne rosyjskie hetero, nie mają łatwo, gdyż jawnie ogranicza się ich swobody.

Na dokładkę władza dopatruje się propagandy LGBT w coraz szerszych obszarach. Najpierw domagano się od zachodnich mediów wprowadzenia szczególnych oznaczeń dla seriali, filmów i innych utworów, w których regulatorzy dopatrzyli się „promowania LGBT". Później przyszła pora na usuwanie takich treści. Teraz ofiarą manipulacji twardogłowych padną najprawdopodobniej także gry wideo.

Takie posunięcie byłoby zaostrzeniem surowych zasad, wprowadzonych przepisami z 2013 roku, które mówią, że udostępnianie dzieciom informacji o LGBT jest nielegalne, gdyż może prowokować chęć zmiany płci przez nieletnich.

Powstała już lista potencjalnie najgroźniejszych gier wideo. Zdaniem urzędników, nie tylko posiadają one elementy LGBT, ale bezpośrednio promują znienawidzoną przez władzę ideologię. Jana Lantratowa, pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Dumy Państwowej, zaproponowała całkowite wycofanie tych gier i zakaz ich sprzedaży oraz posiadania.

Redaktorzy portalu Gazeta.ru sporządzili zestawienie gier, które mogą podpadać pod powyższe zakazy, ale sami zakładają, że urzędnicy mogą do niej dopisać kolejne tytuły.

Rosja wprowadzi zakaz sprzedaży gier „promujących LGBT"

 1. Apex Legends
 2. Assassin’s Creed
 3. Borderlands
 4. Divinity: Original Sin 2
 5. Dragon Age
 6. Fallout
 7. Life Is Strange
 8. The Last of Us
 9. Rim World
 10. Overwatch
 11. The Sims 3