Jego zadaniem jest odbycie lotu wokół Księżyca. Jednak mimo szczęśliwego początku, jeszcze nie pora mówić o pełnym sukcesie.

Start rakiety SLS zapoczątkował pierwszy etap wieloletniego programu Artemis, którego celem jest umieszczenie ludzi w stałej bazie na Srebrnym Globie oraz budowa stacji kosmicznej na jego orbicie.

Obecny próbny lot rakiety SLS jest bardzo ważnym etapem tego programu, ponieważ udało się udowodnić, że ten gigant jest w stanie wznieść się na orbitę Ziemi i wynieść tam ładunek.

NASA rozpoczęła misję Artemis 1

Teraz bezzałogowy Orion wykonuje lot wokół Księżyca, który pozwoli wykonać serię prób oraz pomiarów, zanim NASA zdecyduje się wsadzić do niego ludzką załogę.

Orion ma dotrzeć do Księżyca i okrążyć go, a następnie powrócić na Ziemię i wylądować bezpiecznie w Oceanie Spokojnym, w pobliżu San Diego. Całość potrwa 42 dni.

Nie ma wątpliwości, że ten sukces był bardzo potrzebny NASA, żeby wzmocnić się wizerunkowo wobec ostatnich sukcesów Chin oraz wzrostu znaczenia komercyjnych lotów w kosmos.

Program Artemis ma składać się z trzech etapów:

  • Misja Artemis I — próbny, bezzałogowy lot statku kosmicznego Orion wokół Księżyca
  • Misja Artemis II — załogowy lot statku kosmicznego Orion wokół Księżyca planowany na 2024 r.
  • Misja Artemis III — załogowy lot statkiem Orion na orbitę Księżyca, skąd astronauci przemieszczą się na jego powierzchnię specjalnym lądownikiem. Planowana data: 2025 r.
  • Kolejne fazy Artemis – budowa stacji kosmicznej na orbicie Księżyca, mającą stanowić bazę wypadową do dalszych podróży w kosmos i dok konstrukcyjny dla statków kosmicznych.