Wiedząc, że rekiny są wrażliwe na pole elektromagnetyczne, naukowcy przeprowadzili testy z udziałem 20 młodych rekinów czaprakowych (Sphyrna tiburo), schwytanych na wolności i umieszczonych pojedynczo w okrągłych basenach.

Symulowano sygnały magnetyczne wokół basenu, aby sprawdzić, czy mają wpływ na kierunek pływania rekinów. Okazało się, że czapraki rzeczywiście zdawały się wykorzystywać pole magnetyczne do ustalenia, w którym kierunku powinny popłynąć.

Długo pozostawało niewyjaśnione, w jaki sposób rekiny potrafiły nawigować do wybranych miejsc. Te badania potwierdziły teorię, że korzystają z pola magnetycznego Ziemi. To taki naturalny GPS. - powiedział oceanograf Bryan Keller z Florida State University.

W zbiornikach symulowano warunki długiej podróży od ich domów zarówno na południe, jak i na północ. W konfiguracji południowej rekiny wykazywały tendencję do podróżowania na północ.

Kiedy pole magnetyczne w zbiorniku odpowiadały temu, gdzie zostały schwytane, zwierzęta nie wykazywały chęci, by płynąć w określonym kierunku. Naukowcy wysnuli na tej podstawie wniosek, iż rekiny uznały, że dotarły na swoje miejsce.

Nie było też zauważalnej różnicy, kiedy rekiny były wystawione na północną konfigurację.

Naukowcy sugerują, że dzieje się tak, ponieważ rekiny nigdy nie doświadczyły takiej konfiguracji pola magnetycznego. Innymi słowy, reagują tylko na środowiska, których nauczyły się podczas swoich podróży, a nie na odczyty pola magnetycznego w dowolnym miejscu na Ziemi.

To, co dzieje się z tymi młodymi rekinami, może dotyczyć również innych gatunków tych zwierząt. Autorzy badania wskazują na przykład jednego osobnika, w przypadku którego udokumentowano coroczne podróże między Afryką Południową a Australią.

To niesamowite, że rekin może przepłynąć 20 000 kilometrów w obie strony w trójwymiarowym oceanie i wrócić do tego samego miejsca, z którego wyruszył. Wystarczy porównać ten fenomen do ułomności ludzi używających GPS do nawigacji przy praktycznie każdej okazji.

Rekiny nie są jedynymi stworzeniami, które mogą podróżować w ten sposób. Dla porównania żółwie morskie polegają na sygnaturach magnetycznych, aby znaleźć drogę powrotną na plaże, na których się wykluły. Często pokonują wtedy ogromne odległości.

Naukowcy określili już kolejne kierunki swoich badań. Warto sprawdzić, w jaki sposób rekiny reagują na pole magnetyczne wytwarzane przez człowieka, jak choćby kable energetyczne itp. oraz jak wpływają one na ich codzienne życie.