Skrzypce istnieją od XVI wieku i dla tych, którzy je budują i grają, niewiele się zmieniło

Współcześni lutnicy wprowadzają tylko niewielkie modyfikacje w wykonywaniu wielowiekowych projektów, ponieważ "tak się to robi".

Ze wszystkich cech skrzypiec te, które dotyczą ich kształtu, są chyba najważniejsze, gdyż lutnik ma nad nimi pełną kontrolę. Jednak współczesne lutnictwo nadal opiera się bardziej na tradycji niż na zrozumieniu pewnych mechanizmów. Jednak badania specyficznych relacji, które istnieją między kształtem a właściwościami wibracyjnymi, jest jeszcze przed nami i naszym zdaniem bardzo ich brakuje - twierdzą autorzy projektu.

Innymi słowy: lutnictwo to bardziej sztuka niż nauka. Choć może to zabrzmieć osobliwie, naukowe zrozumienie właściwości instrumentu może znacznie zwiększyć możliwości artysty zarówno w sferze koncepcji, jak i projektowania i tworzenia.

Naukowcy postanowili ustalić, co dokładnie powoduje, że skrzypce brzmią w określony sposób. Odtworzenie brzmienia już istniejących skrzypiec jest dość łatwe. Jednak co by było, gdybyśmy mogli przewidzieć, jak zagrają skrzypce, zanim jeszcze zostaną zrobione?

Zdolność przewidywania brzmienia projektu skrzypiec może naprawdę zmienić zasady gry wśród twórców skrzypiec. Pomoże im to osiągnąć lepsze wyniki niż to, do czego dochodzili wielcy mistrzowie, a dodatkowo da im szansę na odkrycie potencjału nowych projektów i materiałów - piszą twórcy projektu.

Aby stworzyć system sztucznej inteligencji zdolny do określania brzmienia skrzypiec na podstawie schematów, naukowcy musieli opracować sieć neuronową do przetwarzania pomiarów i porównywania ich z dźwiękami wyjściowymi.

Po dostrojeniu dokładność sieci w przewidywaniu dźwięków instrumentów, osiągnęła prawie 98% skuteczności

Lutnicy eksperymentowali od wieków, ale metoda prób i błędów to kosztowny sposób budowy skrzypiec. Umożliwienie potencjalnym twórcom instrumentów określenie, jak będą brzmiały ich projekty, może zrewolucjonizować ten fach i zdecydowanie obniżyć koszty produkcji instrumentów.

Pozostaje tylko zastanowić się, czy wsparte taką technologią, lutnictwo wciąż pozostanie sztuką?