Misja potrwa kilka tygodni, podczas gdy moduł Orion okrąży Księżyc, ale zanim tam dotrze, przesłał kilka przepięknych ujęć naszej planety.

Uruchomienie Artemis 1 wymagało kilku prób — w ostatnich tygodniach wystąpiły zarówno problemy techniczne, jak i pogodowe. Następuje to po latach opóźnień w procesie projektowania i produkcji. Jednak wszystko było warte wysiłku, ponieważ Space Launch System (SLS) działał doskonale.

Piękne widoki Ziemi widzianej z kosmosu

W module Orion znajduje się 16 kamer, z których część przeznaczona jest do monitorowania statku kosmicznego (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), a inne do obserwacji Księżyca. Krótko po wystrzeleniu NASA użyła zewnętrznych kamer, aby spojrzeć na Ziemię.

Jeśli chcecie mieć oko na Oriona, NASA ma stronę internetową, która śledzi jego pozycję i status w czasie rzeczywistym.

Artemis 1 to bezzałogowa misja, która potrwa 42 dni i będzie to najdłuższy lot Oriona w całym programie Artemis. W przeciwieństwie do lądowań Apollo na Księżycu, NASA nie wyposażyło Oriona w lądownik. Jego zadaniem jest po prostu zabranie astronautów z Ziemi na orbitę księżycową i sprowadzenie ich do domu. Zadanie transportowe wypełni statek SpaceX Starship HLS, który przewiezie załogę na powierzchnię i z powrotem.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Orion powróci na Ziemię, okrążywszy Księżyc pod koniec 2022 roku. Da to NASA dane potrzebne do rozpoczęcia przygotowań do Artemis 2, obecnie planowanego na maj 2024 roku. Misja z załogą nie będzie obejmować lądowania, ale oczekuje się, że Artemis 3 w 2025 roku zapewni powrót ludzi na Księżyc. Przyszłe misje będą również działać na rzecz ustawienia Stacji Gateway na orbicie księżycowej w celu stworzenia stałej obecności ludzi wokół tego ciała niebieskiego.