Rywalizacja na rynku psów robotów staje się coraz bardziej bezpardonowa. Okazuje się, że Boston Dynamics pozywa Ghost Robotics za rzekome naruszenie siedmiu patentów związanych z jego czworonogiem Spot. Roboty Spirit 40 i Vision 60 rzekomo zapożyczają kluczowe technologie od Spota, w tym systemy do samodzielnego prostowania i wchodzenia po schodach.

Boston Dynamics twierdzi, że w lipcu 2020 r. poprosił Ghost Robotics o dokonanie przeglądu patentów związanych ze Spotem. Miało to miejsce pięć miesięcy po wprowadzeniu na rynek Spirit 40.

Jak twierdzi Boston, później zostały wysłane dwa pisma wzywające do zaprzestania promocji i produkcji robotów-psów. Nic takiego się nie stało, a więc Boston uważa, że konkurencyjny Ghost postępował świadomie, ignorując wezwania i ostrzeżenia.

Boston Dynamics pozywa konkurencyjne Ghost Robotics za rzekome kopiowanie psa-robota

W opublikowanym niedawno oświadczeniu Boston Dynamics stwierdza, że „z zadowoleniem przyjmuje konkurencję", ale rozprawi się z firmami naruszającymi jego prawa własności intelektualnej. Firma należąca do Hyundaia domaga się nieokreślonego odszkodowania w ramach pozwu.

Pozew nie jest niespodzianką. Firma Boston Dynamics początkowo koncentrowała się na badaniach, ale coraz częściej zwraca się ku komercjalizacji robotów, takich jak Spot i Stretch.

Rywale, tacy jak Ghost Robotics, mogą stanowić zagrożenie dla wciąż młodej firmy w Bostonie, niezależnie od tego, czy kopiują technologię, czy nie. Nawet jeśli pozew polegnie w sądzie, będzie on ostrzeżeniem dla innych firm, pragnących tworzyć własne psy-roboty na podobieństwo dzieła Dynamics.