Wielka Woda to kolejny polski serial wyprodukowany przez Netflix. Spodobał się on nie tylko polskim widzom, ale został bardzo dobrze przyjęty na całym świecie. Historia powodzi, która zmasakrowała spore połacie Polski w latach 90., była strzałem w dziesiątkę. Widzowie na całym świecie docenili znakomitą opowieść o kataklizmie i ludzkich losach rozgrywających się we Wrocławiu,

Dowodem sukcesu serialu jest fakt, że trafił on na listę Top 10 w 78 krajach świata, osiągając oglądalność na poziomie ponad 45 milionów godzin.

Wielka Woda bez pieniędzy od Netflix

Może się nam wydawać, że w związku z tym twórcy serialu powinni właśnie pławić się w pieniądzach, ale niestety tak się nie stanie. Okazuje się bowiem, że przez niedopatrzenie i opieszałość urzędników nie dostaną oni należnych tantiem od Netflixa.

W polskim prawodawstwie wciąż widnieje zapis, że tantiemy przysługują osobom, których produkcja emitowana jest w stacjach telewizyjnych. Jak nietrudno wywnioskować powstał on na długo przed tym, kiedy do Polski trafiły serwisy streamingowe takie jak na przykład Netflix. W świetle prawa nie są one stacjami telewizyjnymi, a więc pieniądze się nie należą.

Jak do tego doszło i czy można było tego uniknąć? Oczywiście, pod warunkiem, że Polska zaktualizowałaby swoje zapisy prawne, które powinny już dawno obowiązywać w Unii Europejskiej, a zatem i w naszym kraju.

Nie można powiedzieć, że sama Unia Europejska działała błyskawicznie, bo zauważyła serwisy streamingowe dopiero w 2019 roku. Wtedy to została wydana odpowiednia dyrektywa, zapewniająca im odpowiednie umocowania prawne, w tym w odniesieniu do praw autorskich.

Polski rząd miał czas na ich wdrożenie do maja 2021 roku, ale nie uczynił tego do dzisiaj. Taka sytuacja prawna zaskoczyła zapewne twórców Wielkiej Wody, ale wykluczyła ich z należnych im pieniędzy.

Jaka to mogła być kwota? Tego się zapewne nie dowiemy, ale pewne jest, że to nie są małe pieniądze. Zresztą sytuacja nie dotyczy tylko filmowców, ale także twórców poruszających się w innych dziedzinach, jak choćby muzycy.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich wystosowało apel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym znalazło się wezwanie o jak najszybsze ujednolicenie przepisów, ale to z pewnością potrwa. Nie wiadomo jak długo, ponieważ proces legislacyjny dopiero się rozpoczął.