Mimo wielu lat powielanych obietnic i nieprawdziwych przechwałek, rzekomo rewolucyjna technologia badania krwi nie zadziałała, a Holmes jest teraz skazana za wielokrotne oszustwa elektroniczne. Po licznych opóźnieniach spowodowanych pandemią COVID-19 i ciążą Holmes, sędzia skazał ją na 11 lat i 3 miesiące więzienia.

Szczęśliwie dla Holmes sąd zawyrokował łagodniej niż domagał się tego prokurator, który oczekiwał 15-letniego wyroku. Swoje żądania motywował faktem, że Holmes była bardzo długo zaangażowana w promowanie niesprawnej aparatury, a oszustwo Theranos było podsycane przez jej arogancję i chęć zysku. Prokuratorzy twierdzą, że straty inwestorów przekroczyły 804 miliony dolarów i w większości przypadków pieniądze były przekazywane „na słowo", gdyż wierzono, że maszyna Edisona jest rzeczywistą rewolucją w zakresie testów biologicznych. Prokuratorzy podnosili również, że działania Holmes sprawiło, że kolejne firmy będą miały dużo trudniejszą drogę do pozyskania inwestorów, gdyż zostało nadszarpnięte zaufanie między innowatorami a klientami

Prawnicy Holmes poprosili o złagodzenie kary i anulowanie odsiadki, twierdząc, że jej decyzja o niespieniężaniu swoich akcji pokazuje, że nie zamierzała oszukiwać inwestorów. Twierdzą też, że Theranos miał dobre intencje i nie powinien być wrzucany do jednego worka z Enronem czy Worldcomem.

Miała być drugim Stevem Jobsem, a poszła na 11 lat do więzienia za oszustwo

Jednak sędzia zauważył, że wiadomości tekstowe dowodzą, że Holmes spiskowała z prezesem Theranos i dyrektorem operacyjnym, angażując się w oszustwo. Adwokaci Holmes zakwestionowali także wyliczenia prokuratorów, do czego przychylił się sędzia, który zdecydował, że rozsądna strata dla inwestorów była bliższa 121 milionom dolarów. Rzeczywista kwota spłaty, której Holmes prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie pokryć, zostanie ustalona w późniejszym terminie. Sama skazana przemawiała przed sądem, przyjmując odpowiedzialność za niepowodzenie Theranosa i przepraszając inwestorów i pacjentów.

Ostatecznie sędzia skazał Holmes na dolną granicę dopuszczalnego wyroku. Po odbyciu kary będzie przebywać na nadzorowanym zwolnieniu przez trzy lata. Proces, który rozpoczął się w 2021 roku, został opóźniony z powodu pierwszej ciąży Holmes. Wiele osób spekulowało w Internecie, że wyszła za mąż i założyła rodzinę tylko po to, żeby uniknąć surowej kary. Gdy sąd wygłaszał wyrok, była w ciąży z drugim dzieckiem.

Theranos był wyjątkowy wśród startupów zajmujących się ochroną zdrowia, ponieważ działał raczej jak elastyczne firmy z Doliny Krzemowej, które otaczały go w Palo Alto. Holmes zrezygnowała z nauki na studiach licencjackich, aby realizować swój pomysł na badanie krwi, wykorzystując kontakty rodzinne do pozyskiwania kapitału. Ponieważ firmy zajmujące się usługami zdrowotnymi są ściślej kontrolowane niż inne branże, Holmes i członkowie zarządu Theranos musieli ukrywać fakt, że ich maszyna do badania krwi nie działała.

To nie powstrzymało firmy przed głoszeniem gdzie tyko się dało, że jest inaczej, a nawet przed zawarciem umowy z Walgreens, oferując jej pacjentom wadliwe testy.

Holmes odsiedzi ponad 11 lat za przestępstwa przeciwko inwestorom, którzy wpompowali w Theranos miliony dolarów. Gotówka zniknęła, kiedy po artykule w Wall Street Journal ujawniającym nieprawidłowości, zawalił się domek z kart budowany przez oszustów.

Prokuratorzy domagali się również skazania za cztery oszustwa pacjentów, ale ława przysięgłych uniewinniła Holmes z tych zarzutów. Holmes nie została zatrzymana po rozprawie. Będzie musiała stawić się do odsiadki w wyznaczonym terminie.