Podczas wirtualnego spotkania obie strony podpisały umowę wdrożeniową Gateway, która obejmuje wkład Japonii w księżycową bramę NASA. Gateway to planowana stacja kosmiczna na orbicie Księżyca, wspierająca program agencji kosmicznej Artemis, którego celem jest ustanowienie trwałej obecności astronautów na powierzchni Srebrnego Globu.

NASA planuje uruchomić pierwsze dwa moduły Gateway nie wcześniej niż w listopadzie 2024 roku. Gateway to międzynarodowy projekt z udziałem NASA, JAXA, Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Japonia wyśle astronautę na powstającą księżycową stację kosmiczną

W ramach umowy japońska agencja kosmiczna JAXA dostarczy części do modułu International Habitation Gateway, w tym system kontroli środowiska i podtrzymywania życia (ECLSS), funkcje systemu kontroli termicznej i kamery. JAXA dostarczy również statek kosmiczny HTV-XG zapewniający połączenia zaopatrzeniowe dla Gateway, która rozruch jest planowany na 2030 rok.

Umowa przewiduje również, że NASA przewiezie japońskiego astronautę do Gateway jako członka załogi przyszłej misji Artemis.

Wkład Japonii przyczyni się do rozwoju wiedzy naukowej i ochrony naszych odważnych astronautów badających głębiny kosmosu. I przybliża nas o krok do dnia, w którym japoński astronauta będzie chodził po Księżycu. – powiedziała w oświadczeniu wiceprezydent Kamala Harris.

Pomysł lądowania na Księżycu astronauty z innego kraju pojawił się na początku roku. Teraz padło niemal zapewnienie, że będzie to obywatel Japonii.

NASA ma podobne umowy z CSA i ESA. Kanada dostarcza ramię robota dla Gateway w zamian za miejsce dla kanadyjskiego astronauty w misji Artemis 2, która poleci na Księżyc, ale nie wyląduje na jego powierzchni. ESA zapewniła sobie trzy miejsca w przyszłych misjach Artemis i wniesie dwa moduły do Gateway.

Rząd Japonii ogłosił również zamiar przedłużenia swojego udziału w ISS do 2030 r., zgodnie z nowym harmonogramem stacji kosmicznej. W ubiegłym roku administracja USA przedłużyła operacje na ISS do lat 2024-2030.