W tym roku postanowił wymienić pięć najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytał. Zaznacza, że nie jest to kompletna lista jego ulubionych książek, ale to właśnie te polecił przyjaciołom i rodzinie. Pierwszą książką na liście jest "Obcy w obcym kraju" autorstwa Roberta Heinleina - Bill Gates opisuje tę książkę jako najlepsze wprowadzenie do literatury science fiction dla dorosłych. Wyjaśniając, dlaczego lubi ten tytuł, powiedział:

- Paul Allen i ja zakochaliśmy się w Heinleinie, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi, a ta książka nadal jest jedną z moich ulubionych powieści science-fiction wszechczasów. Opowiada historię młodego mężczyzny, który po dorastaniu na Marsie powraca na Ziemię i rozpoczyna nową religię. Myślę, że najlepsze science fiction skłania do myślenia o tym, co jest możliwe w przyszłości, a Heinleinowi udało się przewidzieć rozwój kultury hipisowskiej na wiele lat przed jej pojawieniem się.

Następny na jego liście jest Surrender od Bono - to jeden z najnowszych tytułów na liście i zdaniem miliardera najlepsze wspomnienie gwiazdy rocka, o którym Gates tak się wypowiada:

Ta książka ukazała się w tym miesiącu, więc jest to najnowsza książka, którą przeczytałem na mojej liście. Jeśli jesteś fanem U2, istnieje duża szansa, że już planujesz to sprawdzić. Nawet jeśli nie jesteś, to super zabawna lektura o tym, jak chłopiec z przedmieść Dublina wyrósł na światowej sławy gwiazdę rocka i filantropa. Mam to szczęście, że mogę nazwać Bono przyjacielem, ale wiele historii, które opowiada w Surrender, było dla mnie nowych.

Następna w kolejce jest Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln autorstwa Doris Kearns Goodwin, którą Gates opisuje jako najlepszy przewodnik po kierowaniu krajem: - Nigdy nie ma dość książek o Abrahamie Lincolnie, a to jedna z najlepszych na ten temat. Wydaje się to szczególnie istotne teraz, gdy nasz kraj ponownie stoi w obliczu brutalnego powstania, trudnych kwestii rasowych i głębokich podziałów ideologicznych. Goodwin jest jednym z najlepszych biografów w Ameryce, a Team of Rivals to bez wątpienia jej arcydzieło.

Czwarta książka na liście to najlepsza książka, jaką Gates przeczytał o zejściu z własnej drogi. Książka nosi tytuł The Inner Game of Tennis autorstwa Roberta Gallweya - wyjaśniając, dlaczego lubi tę książkę, napisał: - Ta książka z 1974 roku to lektura obowiązkowa dla każdego, kto gra w tenisa, ale myślę, że nawet osoby, które nigdy nie grały, coś z niej wyciągną. Gallwey twierdzi, że twój stan umysłu jest równie ważny – jeśli nie ważniejszy – niż twoja sprawność fizyczna. Daje doskonałe rady, jak konstruktywnie odejść od błędów, które przez lata starałem się naśladować zarówno na korcie, jak i poza nim.

Według współzałożyciela Microsoftu ostatnia książka na liście to najlepsza książka o układzie okresowym pierwiastków. Mendeleyev's Dream autorstwa Paula Stratherna został opisany przez Gatesa w następujący sposób:

Historia chemii jest pełna dziwacznych postaci, takich jak Dymitr Mendelejew, rosyjski naukowiec, który jako pierwszy zaproponował układ okresowy pierwiastków po tym, jak rzekomo przyszedł mu on do głowy we śnie. Książka Strathern śledzi tę historię aż do jej początków w starożytnej Grecji. To fascynujące spojrzenie na rozwój nauki i ewolucję ludzkiej ciekawości na przestrzeni tysiącleci.

Jeśli nadal szukacie prezentów świątecznych dla przyjaciół i rodziny, a może nawet dla siebie, jeden z tych tytułów może okazać się inspiracją. Bill Gates wybrał całkiem szeroki zakres tematów, więc zapewne znajdziecie tu coś, co warto podarować lub przeczytać samemu.