Praktyki TikToka dotyczące danych, w tym w odniesieniu do międzynarodowych transferów danych, są przedmiotem kilku toczących się postępowań. Obejmuje to dochodzenie przeprowadzone przez irlandzką [Komisję ds. Ochrony Danych] w sprawie przestrzegania przez TikToka kilku wymogów RODO, w tym w odniesieniu do przesyłania danych do Chin i przetwarzania danych nieletnich oraz sporów sądowych przed sądami holenderskimi (w szczególności dotyczących reklamy ukierunkowanej dotyczącej nieletnich i transfery danych do Chin) - napisała Ursula von der Leyden w liście udostępnionym przez Federalnego Komisarza ds. Łączności, Brendana Carra z USA.

 TikTok ma problemy w Europie?

Von der Leyden odpowiedziała na obawy wyrażone przez posłów Parlamentu Europejskiego dotyczące potencjalnego dostępu chińskich władz do danych obywateli UE, którzy korzystają z TikToka. Praktyki aplikacji dotyczące przetwarzania danych były przedmiotem zainteresowania UE od jakiegoś czasu. Na początku tego roku TikTok zgodził się egzekwować określone zasady dotyczące reklam i treści związanych z marką po złożeniu skargi, w której oskarżono aplikację o naruszenie unijnych przepisów konsumenckich.

TikTok miał też problemu w USA z powodu swoich praktyk w zakresie prywatności i bezpieczeństwa. W zeszłym miesiącu zaprzeczył doniesieniom, jakoby chińscy pracownicy firmy macierzystej TikToka (ByteDance) planowali śledzić lokalizację niektórych obywateli USA za pośrednictwem aplikacji.

TikTok przenosi dane, które posiada na temat użytkowników z USA, do centrów danych Oracle w tym kraju, próbując uspokoić amerykańskie władze, które obawiały się potencjalnego wykorzystania aplikacji przez Chiny przeciwko obywatelom amerykańskim. W sierpniu okazało się, że Oracle przegląda systemy i algorytmy moderowania treści TikTok, aby upewnić się, że nie są one przedmiotem chińskiej ingerencji.

Carr, starszy republikański komisarz FCC, powiedział w tym miesiącu, że TikTok powinien zostać zakazany w USA. Wcześniej namawiał Apple i Google do usunięcia platformy ze swoich sklepów z aplikacjami.