Przewodniczący Komisji Europejskiej, władzy wykonawczej Unii Europejskiej, potwierdził, że w sprawie TikToka toczy się wiele dochodzeń. Dotyczą one przekazywania danych obywateli UE do Chin oraz ukierunkowanej reklamy skierowanej do nieletnich. Śledczy starają się upewnić, że TikTok spełnia wymagania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

Praktyki TikTok dotyczące danych, w tym w odniesieniu do międzynarodowych transferów danych, są przedmiotem kilku toczących się postępowań. Obejmuje to dochodzenie prowadzone przez irlandzką Komisję ds. Ochrony Danych w sprawie zgodności TikTok z kilkoma wymogami RODO, w tym w odniesieniu do przesyłania danych do Chin i przetwarzania danych nieletnich, oraz sporów sądowych przed sądami holenderskimi, a w szczególności dotyczących reklamy ukierunkowanej dotyczącej nieletnich i transfery danych do Chin. – napisała Ursula von der Leyden w liście udostępnionym przez Federalnego Komisarza ds. Łączności Brendana Carra.

Von der Leyden odpowiedziała na obawy wyrażone przez posłów Parlamentu Europejskiego dotyczące potencjalnego dostępu chińskich władz do danych obywateli UE. Praktyki aplikacji dotyczące danych były przez jakiś czas przedmiotem zainteresowania UE. Na początku tego roku TikTok zgodził się egzekwować określone zasady dotyczące reklam i treści związanych z marką, kiedy oskarżono aplikację o naruszenie unijnych przepisów konsumenckich.

TikTok jest ciągle pod ostrzałem po drugiej stronie Atlantyku z powodu swoich praktyk w zakresie prywatności i bezpieczeństwa. W zeszłym miesiącu TikTok zaprzeczył doniesieniom, jakoby chińscy pracownicy firmy macierzystej ByteDance planowali śledzić lokalizację niektórych obywateli USA za pośrednictwem aplikacji.

TikTok na celowniku Unii Europejskiej

TikTok przenosi dane, które posiada na temat użytkowników z USA, do centrów danych Oracle w tym kraju, próbując uspokoić urzędników, którzy obawiali się potencjalnego wykorzystania aplikacji przez Chiny przeciwko obywatelom amerykańskim. W sierpniu okazało się, że Oracle przegląda systemy i algorytmy moderowania treści TikTok, aby upewnić się, że nie są one przedmiotem chińskiej ingerencji.

Carr, starszy republikański komisarz FCC, powiedział w tym miesiącu, że TikTok powinien zostać zakazany w USA. Wcześniej namawiał Apple i Google do usunięcia TikTok ze swoich sklepów z aplikacjami.