Meta twierdzi, że jej sztuczna inteligencja jest lepsza w grze strategicznej Dyplomacja niż większość zwykłych śmiertelników. Dyplomacja to gra, w której gracze współpracują ze sobą, dzieląc się motywacjami i punktami widzenia, aby budować plany i sojusze.

Meta twierdzi, że jest to „niemożliwe wyzwanie" dla sztucznej inteligencji ze względu na poziom zrozumienia na poziomie ludzkim i wymaganego języka. Jednak agent CICERO AI firmy Meta poradził sobie z tym naprawdę dobrze.

Rzecznik Meta powiedział, że w przeciwieństwie do gier takich jak Chess and Go, Dyplomacja to gra o ludziach, a nie o figurach. Jeśli agent nie jest w stanie rozpoznać, że ktoś prawdopodobnie blefuje lub że inny gracz uznałby dany ruch za agresywny, szybko przegra partię.

Meta lepsza w dyplomacji niż ludzie

CICERO wykorzystuje wnioskowanie i przetwarzanie języka naturalnego oraz może tworzyć asystentów współpracujących z poszczególnymi osobami. Obecnie CICERO może być używany tylko do gry w Dyplomację; gra była rozgrywana online na webDiplomacy.net. Znalazł się również wśród 10 procent najlepszych graczy, którzy wzięli udział w więcej niż jednej grze i osiągnęli ponad dwukrotnie wyższy średni wynik niż ludzie.

Meta ujawniła, że zdolność CICERO do konwersacji w języku naturalnym jest tak skuteczna, że ??inni gracze w Dyplomacji woleli sprzymierzać się z SI niż z ludźmi.

Percy Liang, dyrektor Center for Research on Foundation Models w Institute for Human-Centered AI na Uniwersytecie Stanforda, stwierdził:

Otwarta nauka i otwarte oprogramowanie mają kluczowe znaczenie dla kondycji ekosystemu badawczego SI. Wspaniale jest widzieć, jak Meta AI kontynuuje swoją kulturę otwartości w tym wydaniu, co pozwoli naukowcom budować na podstawie tej pracy.