W tym roku przychody netto HP spadły o 0,8% (63 mld USD) w porównaniu z 2021 r., podczas gdy sprzedaż notebooków spadła o 23% do 6,4 mld USD. Przychody firmy w czwartym kwartale fiskalnym spadły o 11% do 14,8 mld USD, a zysk wyniósł 85 centów na akcję, co w obu przypadkach przewyższyło szacunki analityków.

HP prognozował niższy niż oczekiwano zysk w pierwszym kwartale fiskalnym na podstawie przewidywanego 10% spadku sprzedaży komputerów. Szacuje, że koszty robocizny i poza robotnicze związane z restrukturyzacją i innymi opłatami będą kosztować ją około miliarda dolarów w ciągu najbliższych trzech lat.

HP zwolni 6000 pracowników

HP spodziewa się, że do końca 2025 roku zmniejszy liczbę swoich 61 000 pracowników na całym świecie o 4000 do 6000 osób.

To najtrudniejsze decyzje, jakie musimy podjąć, ponieważ dotyczą one naszych kolegów. — powiedział dyrektor generalny Enrique Lores.

Niepewność gospodarcza spowodowała w tym roku spadek popytu na elektronikę użytkową. Telefony, tablety, Chromebooki i monitory do gier to tylko niektóre z branż, które zostały dotknięte tym problemem. Producenci komputerów PC również odczuwają skutki — najnowsze dane IDC pokazują, że HP Inc. odnotował największy spadek dostaw ze wszystkich pięciu największych producentów w trzecim kwartale (-27,8%).

HP zapowiedziało, że zainwestuje w nowe linie biznesowe, w tym usługi subskrypcyjne. Planuje rozszerzyć usługę subskrypcji wkładów atramentowych na produkty takie jak papier i komputery.

To nie jest dobry czas na pracę w dużej firmie technologicznej. Meta zwolniła ostatnio 11 000 osób, a sytuacja na Twitterze waha się między tragedią a komedią. W tym roku zwalniały równie Lyft, Microsoft, Snap, Tesla, Robinhood i kilku innych. W przypadku firm Elona Muska brak uprzedniego powiadomienia skutkował procesami sądowymi przeciwko firmom. Ponieważ gospodarka wykazuje niewielkie oznaki ożywienia, można się spodziewać, że w nadchodzących miesiącach pojawi się więcej takich historii.