W środę Europejska Agencja Kosmiczna wybrała pierwszego na świecie niepełnosprawnego astronautę. John McFall, któremu amputowano prawą nogę w wieku 19 lat, jest pierwszym rekrutem do nowego programu badającego możliwości zakwaterowania dla niepełnosprawnych astronautów.

Agencja wezwała do składania wniosków w marcu 2021 r., szukając osób niepełnosprawnych, które mogłyby przejść rygorystyczne testy fizyczne i psychologiczne. Program zbada zmiany i koszty wymagane do wysłania niepełnosprawnych astronautów w kosmos. ESA wybrała McFalla spośród 257 uczestników i opisuje go jako pierwszego na świecie „spadochroniarza". Wiosną przyszłego roku rozpocznie 12-miesięczny program szkoleniowy w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii w Niemczech.

Zawsze bardzo interesowałem się nauką, a eksploracja kosmosu zawsze była na moim radarze, ale wypadek motocyklowy, który miałem w wieku 19 lat, zdawał się przekreślać wiele marzeń. - powiedział w środę 41-letni McFall.

Okazuje się, że przyszły astronauta nie złożył broni i mimo niepełnosprawności dokonał wielu rzeczy , na jakie nie zdobyliby się zdrowi ludzie. Po wypadku i amputacji McFall nauczył się ponownie biegać i zdobył brązowy medal w biegu na 100 metrów na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2008 roku. Ponadto zdobył kilka dyplomów medycznych i był lekarzem fundacji w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia w latach 2014-2016. McFall obecnie pracuje jako specjalista urazowy i ortopedyczny w południowej Anglii.

Chirurg z Wielkiej Brytanii będzie pierwszym na świecie niepełnosprawnym astronautą

Na początku 2021 r., kiedy pojawiła się informacja o poszukiwaniach astronauty niepełnosprawnego fizycznie, przeczytałem specyfikację osoby i pomyślałem: Wow, to taka ogromna i interesująca okazja. Uznałem, że byłbym bardzo dobrym kandydatem do pomocy ESA w odpowiedzi na pytanie, które zadają: „Czy możemy wysłać w kosmos osobę niepełnosprawną fizycznie?". - powiedział McFall.