Politycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nakłonienie młodych ludzi do pójścia na wybory nie jest rzeczą łatwą. Prezydent Francji wpadł na pomysł, jak sprawić, aby młodzi ludzie ochoczo ruszyli do urn (hm, chyba nie brzmi to najlepiej), a jednocześnie pośrednio dofinansować instytucje kulturalne. Okazał się nim program, który bez wielkiej przesady można by nazwać programem 500 plus.

Różnice pomiędzy polskim a francuskim 500 plus są jednak dość znaczne. Program Pass Culture zakłada bowiem, że “kieszonkowe” w wysokości 500 euro otrzyma każdy osiemnastolatek. Pieniędzy nie będzie mógł jednak wydać na to, na co zazwyczaj wydają je ludzie w tym wieku. Kasa bowiem może być przeznaczona jedynie na wydarzenia kulturalne. Młodzi Francuzi dzięki niej będą mogli kupić bilety do kina, teatru, na koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne. Program Pass Culture ma wystartować wraz z początkiem 2019 i szacuje się, że będzie kosztował 425 milionów euro rocznie.

 

Francja nie jest pierwszym krajem, który stara się w ten sposób oderwać młodych ludzi od smartfonów i nakłonić ich do obcowania z dobrami kultury. W 2016 roku na wprowadzenie podobnego rozwiązania zdecydowały się Włochy, gdzie pieniądze mogły być przeznaczone także między innymi na książki.