Panujący w Chinach boom mieszkaniowy chyba nieco wyhamował i zaskoczył niektórych deweloperów, którzy teraz są zmuszeni sięgnąć po dość nietypowe środki, aby skłonić ludzi do zakupu wybudowanych przez siebie mieszkań. Przed takim problemem stanęła firma China Merchants Shekou Industrial Zone Holdings Co, która niedawno zakończyła budowę apartamentowca w jednej z dzielnic Szanghaju. Niestety, mocno przeszacowała przy tym swoje możliwości – zaledwie 25 z 350 mieszkań znalazło nabywców.

Samochód dodatkiem do mieszkania

Firma została zmuszona do dodatkowego zachęcenia klientów i trzeba przyznać, że wpadła na interesujący pomysł. Każdy, kto zdecyduje się kupić jedno z mieszkań w nowo wybudowanym apartamentowcu, dostanie w prezencie jeden z dwóch modeli BMW – do wyboru są X1 oraz X3. Warto dodać, że nie mówimy tutaj o budżetowych mieszkaniach – każde z nich zostało wycenione na około 620 tysięcy dolarów, czyli około 2,2 miliona złotych. Trudno przewidzieć, czy tego typu „promocja” odniesie pożądany skutek, ale jeśli tak, to krajobraz garażu pod wspomnianym blokiem będzie dość mało zróżnicowany.

China Merchants Shekou Industrial Zone Holdings Co nie jest jedyną firmą, która ma problem z brakiem nabywców. Serwis Businesstimes informuje, że deweloper, który zbudował blok z 223 mieszkaniami w innej części Szanghaju sprzedał zaledwie 8 mieszkań, a jedna z firm budowlanych w Hong Kongu (uważanym za najdroższe miasto na świecie pod względem kosztów życia) kusi potencjalnych klientów darmowymi wakacjami, byle ci zdecydowali się kupić jej mieszkania.