Chociaż od dekad najpotężniejszą gospodarką na świecie pozostaje amerykańska, to niewykluczone, że niebawem w tym rankingu dojdzie do roszady. Stany Zjednoczone czują na karku oddech Chin, które nie tylko dynamicznie się rozwijają, ale także prezentują światu coraz bardziej nietuzinkowe rozwiązanie. Ostatnio świat obiegła informacja o tym, że Chińczycy planują stworzyć sztuczny… księżyc!

Księżyc sposobem na polepszenie oświetlenia w miastach

Powodem, dla którego w Chinach postanowiono wcielić w życie ten niecodzienny pomysł, są oszczędności. Sztuczny księżyc ma pomóc w redukcji kosztów ponoszonych w związku z oświetlaniem miejskich ulic tradycyjnymi latarniami. Ma być aż 8 razy jaśniejszy od „zwykłego” Księżyca i docelowo ma zawisnąć nad Chengdu – stolicą prowincji Syczuan. Według doniesień medialnych satelita ma znaleźć się nad miastem już w 2020 roku, choć szczegóły całego przedsięwzięcia nie są jeszcze znane. I chociaż jego światło będzie służyć głównie mieszkańcom wspomnianego miasta, to obiekt ma być widoczny w całym kraju, a także poza jego granicami. A ile oszczędności przyniesie? Wu Chunfeng, który jest szefem firmy stojącej za projektem twierdzi, że oświetlenie powierzchni 50 kilometrów kwadratowych oznacza roczne wydatki na energię elektryczną mniejsze o 173 miliony dolarów. Gra jest zatem zdecydowanie warta świeczki.

 

Jak to ma działać?

Zasada działania sztucznego księżyca ma być taka, jak jego naturalnego odpowiednika. Satelita będzie odbijał w kierunku Ziemi światło pochodzące ze słońca. Oczywiście na zdecydowanie mniejszą skalę niż ciało niebieskie, na którym stopę postawił Neil Armstrong – chiński księżyc ma znaleźć się na wysokości około 500 kilometrów nad Ziemią.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy projekt tego typu. W latach dziewięćdziesiątych na podobny pomysł wpadli Rosjanie – w 1993 roku w kierunku stacji kosmicznej „Mir” wysłano sporych rozmiarów lustro, które miało odbijać światło słoneczne w kierunku Ziemi. Udało się, ale na krótko – obiekt spalił się w atmosferze podczas powrotu.

Wpływ sztucznego księżyca na życie na Ziemi

Zapowiedzi chińskiej firmy rozbudziły wątpliwości organizacji zajmujących się prawami zwierząt – wszak niektóre z gatunków są uzależnione od trybu dnia i nocy, a także od faz Księżyca i obecność sztucznego satelity mogłaby wpłynąć na ich życie. Pomysłodawcy projektu są jednak zdania, że takie ryzyko nie istnieje, a ich wynalazek jest całkowicie bezpieczny dla środowiska.