Teleskop Fermiego to fascynujące urządzenie. Urządzenie, będące efektem współpracy NASA, Departamentu Energii USA oraz agencji rządowych z Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Szwecji jest w stanie wychwytywać źródła promieniowania gamma w przestrzeni kosmicznej, w tym także niezwykle krótkie błyski gamma.

Niektóre ze źródeł promieniowania gamma łączą się ze sobą w konstelacje analogiczne do tych gwiezdnych, ale z jedną zasadniczą różnicą – nie można ich zobaczyć gołym okiem. Część owych układów źródeł promieniowania układa się w sposób tak charaterystyczny, że można nadać im nazwy własne. I tak właśnie postanowiła zrobić NASA, która ogłosiła nowe – choć nieoficjalne – układy. I tak od teraz swoje miejsce na niebie znaleźli między innymi Godzilla, Hulk, TARDIS z serialu „Doctor Who”, statek Enterprise ze „Star Treka”, a także kot Schroedingera, Albert Einstein i Wieża Eiffla.

Elizabeth Ferrara, która pracuje w Goddard Space Flight Center, tak skomentowała inicjatywę:

Po raz pierwszy w historii liczba znanych źródeł promieniowania gamma jest porównywalna do liczby świecących gwiazd, więc uznaliśmy, że uznanie ich za konstelacje jest świetnym sposobem, żeby zilustrować światu ten fakt.

Teleskop Fermiego w ciągu 10 lat swojej pracy odkrył około 3 tysięcy różnych źródeł promieniowania gamma – odpowiedzialne za nie są między innymi pulsary, pozostałości po wybuchach supernowych oraz supermasywne czarne dziury. Wcześniej naukowcy uważali, że jest ich około dziesięć razy mniej.

Enrico Fermi, na którego cześć nazwano teleskop, włoski fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1938 za wytworzenie w reakcjach z neutronami nowych pierwiastków promieniotwórczych. Był jednym z uczonych, którzy pracowali nad słynnym Projektem Manhattan, czyli programem skupiającym się na konstrukcji i produkcji bomby atomowej.