Znajdujące się we wschodniej części stanu Utah miasto Cisco zostało założone na początku lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Wówczas przebiegała tędy ważna linia kolejowa The Denver & Rio Grande Western, łącząca Salt Lake City z Kalifornią i Nowym Meksykiem. Z czasem jednak kolej zaczęła tracić na znaczeniu na skutek rozwoju motoryzacji, a co za tym idzie budowy autostrad. Miasta takie jak Cisco, których istnienie było uzależnione od obecności pociągów (a raczej przewożonych nimi towarów oraz rzecz jasna ich pasażerów), zaczęły się wyludniać. Obecnie Cisco stało się „miastem duchów”, które przyciąga głównie wandali, a według oficjalnych informacji mieszka w nim… jedna osoba.

Kto mieszka w Cisco?

Tą osobą jest Eileen Muza – pochodząca z Chicago artystka wizualna, która w 2015 roku przeprowadziła się do Cisco i postanowiła tchnąć życie w wymarłe miasto. Zaczęła od odbudowy zrujnowanych budynków, dbając przy tym o charakter miejsca – do realizacji swojego celu używa jedynie przedmiotów, które znalazła na miejscu. Pomagają jej w tym siostry – Renee i Margaret. Kobiety zdecydowanie mają co robić – Eileen oceniła, że ze stu budynków, które składają się na miasteczko, tylko siedem zachowało się w miarę dobrym stanie.

 

Jak zamieszkać w mieście duchów?

Eileen postanowiła założyć w Cisco miejsce pracy twórczej dla innych artystów, którą nazwała Home Of The Brave. Liczba miejsc jest jednak mocno ograniczona – przyjmowanych będzie zaledwie dwóch artystów rocznie. Zainteresowani będą z pewnością ci, którzy przede wszystkim cenią sobie spokój – w okolicy Cisco nie ma praktycznie żadnych innych osad, a najbliższe miasto jest położone w odległości 90 kilometrów. Swoją aplikację można złożyć poprzez stronę internetową (TUTAJ).