Jedna tarcza, wiele zastosowań

 „Szczęśliwi czasu nie liczą” – autor tego powiedzenia z pewnością nie spodziewał się rewolucji, jaką przyniosły nowoczesne smartwatche. Zaawansowana elektronika mieszcząca się na nadgarstku to przepustka do świata lepszych wyników sportowych, zdrowszego stylu życia oraz doskonale zorganizowanego dnia, w którym nie brakuje chwili na odpoczynek i głęboki, regenerujący sen.

Musimy jednak pamiętać, że urządzenia z różnych półek dysponują nieco innym wyposażeniem oraz funkcjami, z których część z nas zwyczajnie nie chciałaby rezygnować na szlaku, w trakcie miejskich eksploracji lub śnieżnej pogody. Tam, gdzie jedne smartwatche wywieszają białą flagę, inne radzą sobie znakomicie, zapewniając tak ekskluzywne rozwiązania, jak ładowanie energią słoneczną, animowany przegląd ćwiczeń siłowych i pozycji jogi czy podgląd pól golfowych na całym świecie.

Prawdziwym rekordzistą jest Garmin fenix 6 Pro Solar, oferujący kilkadziesiąt trybów monitorowania – od zwykłego timera, po asystenta ClimbPro, alarmującego o wyzwaniach na trasie wysokogórskiej wspinaczki.

GarminGarmin Fenix 6 Pro Solar

Survivalowa niezawodność

Wspomniany wcześniej Garmin fenix 6 Pro Solar to reprezentant pokaźnej grupy zegarków multisportowych o militarnej wytrzymałości. Właśnie te modele powinny pojawić się pod choinką podróżnika, miłośnika rajdów terenowych, bushcraftu czy turystyki związanej ze sztuką przetrwania. Powód jest oczywisty – uszczelnione koperty ze stali nierdzewnej, powłoki węglowej czy luksusowego tytanu znacznie lepiej radzą sobie z pyłem, piaskiem, błotem i drastycznymi zmianami temperatur.

Ze smartwatchem odpornym na całkowite zanurzenie, pot czy zarysowania możemy pozwolić sobie na rozbicie namiotu, przygotowanie ogniska bądź pokonanie rwącego strumienia. Mamy też pewność, że pustynne warunki czy tropikalna wilgotność nie wpłyną na dokładność odczytów wbudowanych sensorów, co ma kluczowe znaczenie podczas marszu z kompasem, nawigacją bądź topograficznym podglądem terenu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Po czym poznać dobry smartwatch globtrotera? Przede wszystkim po wsparciu kilku systemów nawigacji. Standardem staje się dostęp do GPS, GLONASS i Galileo bezpośrednio z poziomu zegarka (a nie po sparowaniu urządzenia ze smartfonem), zapewniający komfort podróży po całym globie.

Warto też zwrócić uwagę na obecność trybu ekspedycyjnego, który pozwala wyłączyć niepotrzebne w danym momencie czujniki, wydłużając tym samym czas działania baterii. W multisportowym smartwatchu Garmin fenix 6X możemy uzyskać w ten sposób nawet 46 dni pracy oraz dodatkowe 10 dni po włączeniu doładowania solarnego w wersji Pro Solar. Innymi słowy, nawet po miesiącu odosobnienia w naturze zegarek nadal wskaże nam najkrótszą drogę powrotną.

GarminGarmin Fenix 6X Pro

Forma na stoku

Sportowy, czyli dla biegacza? O ile większość smartwatchy ułatwi nam przygotowania do startu w maratonie, to możliwości urządzeń Garmin dalece wykraczają poza jedną dziedzinę aktywności. Właściwie każdy model inteligentnego zegarka za około 1000 złotych ma przynajmniej kilkanaście profili treningowych.

Za przykład może posłużyć vívoactive 4, wyposażony w ponad 20 aplikacji sportowych – od siłowni i eliptycznego cardio, po jazdę na nartach czy snowboardzie. Te ostatnie są pewną nowością – urządzenie automatycznie wykrywa bowiem, czy właściciel korzysta z wyciągu, aktywując śledzenie zajadu po jego opuszczeniu. W ten sposób możemy poznać szczegółowe dane na temat tempa, dystansu, płynności czy różnicy wysokości. Warto dodać, że funkcja ta działa również w przypadku biegów narciarskich, co znacznie zwiększa różnorodność aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

To jednak nie koniec niespodzianek dla miłośników zimowego szaleństwa. Bardziej zaawansowane smartwatche wskazują również poziom trudności poszczególnych nartostrad z podziałem dla ponad 2000 górskich kurortów. Z tej funkcji zadowoleni będą zarówno nowi, jak i stali goście alpejskich tras, którzy chcieliby przemierzać zbocza jak lokalni instruktorzy. Dostępne trasy prezentowane są na kolorowej mapie, dzięki czemu nigdy już nie będziemy zmuszeni maszerować ze sprzętem do ośrodka lub autokaru po wybraniu złego kierunku zjazdu.

GarminGarmin Vivoactive 4

Co dla wodnego zapaleńca?

Inteligentny zegarek to symbol wolności i ruchu – dochodzenia do szczytów swojej kondycji, a czasem schodzenia głęboko pod wodę. Jaki sprzęt wywoła uśmiech na twarzy surfera, kitesurfera bądź pływaka? Niedrogim wyborem będzie już opaska sportowa, której niewielkie wymiary i waga nieprzekraczająca zazwyczaj 30 gramów zapewniają swobodę pokonywania basenu.

Fitbandy umożliwiają monitorowanie tętna, dystansu, czasu treningu i spalonych kalorii, przy czym są to jedynie przybliżone wartości. Jeśli jednak szukamy prezentu dla kolejnego Pawła Korzeniowskiego czy Rafała Szukały, warto dopłacić do zegarka z dziennikiem ćwiczeń, dedykowanymi treningami oraz automatycznym wykrywaniem stylu pływania.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Warto pamiętać, że smartwatchami o klasie wodoszczelności 5 ATM lepiej nie nurkować. Zejście poniżej 50 metrów może wiązać się z rozszczelnieniem konstrukcji i bezpowrotną utratą cennego gadżetu. Ci, którzy nie boją się złapać za wiosła, deskę surfingową, piankę czy kite’a, potrzebują urządzenia oferującego przynajmniej 10 ATM, a największą niespodzianką będzie dla nich zegarek z linii Surfline Sessions.

W dużym skrócie jest to ekskluzywna funkcja dla osób korzystających z sytemu iOS, umożliwiająca zdalne nagrywanie swoich wyczynów z wykorzystaniem kamer na legendarnych surferskich spotach. Smartwatch aktywuje nagrywanie, gdy jego użytkownik jest na fali i od razu wysyła plik na jego iPhone’a lub iPada. Proste i szybkie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wychodzimy popływać solo. W aplikacji Surfline znajdziemy też alerty pogodowe, informujące o najlepszych warunkach na wodną przygodę.

Wspomniane rozwiązania to dopiero początek długiej listy innowacji ukrytych pod kolorowym ekranem wielofunkcyjnego zegarka, który pozwala nam robić to, co kochamy najbardziej.

GarminGarmin Swim 2