Jakiś czas temu głośno było o pewnym hiszpańskim blogerze modowym, który na Instagramie zamieścił zdjęcia z Aushwitz-Birkenau, na których - wyraźnie wyluzowany - pozował w swoich stylizacjach. Okazuje się, że radosne selfie z miejsc pamięci zdarzają się częściej. Zwłaszcza młodzi ludzie nie okazują szacunku w miejscach, gdzie bezwzględnie powinni.

Kontrowersyjna akcja "Yolocaust" zwraca uwagę na tę kwestię. Izraelski artysta Shahak Shapira zebrał udostępnione w Internecie zdjęcia z jednego z europejskich miejsc upamiętniających zamordowanych w trakcie II wojny światowej i skonfrontował je z oryginalnymi fotografiami z tamtego okresu. Projekt możecie zobaczyć POD TYM ADRESEM , ale ostrzegamy - jest drastycznie i szokująco.

Ale tak chyba powinno być. Widocznie tylko w ten sposób możemy nauczyć szacunku. Sam pomysłodawca zapytany o kontrowersje wokół swojego projektu odpowiedział, że problemem jest zachowanie młodych ludzi jest, a nie jego akcja.

Zdjęcia na stronie Yolocaust.de opublikowano bez zgody autorów - Shapira po prostu przejrzał portale społecznościowe. Zaznaczył jednak, że jeśli ich właściciele zgłoszą się do niego z prośbą o usunięcie - on je usunie. Wystarczy wysłać wiadomość na adres, który w języku polskim brzmi mniej więcej: "Zdejmij mi łatkę debila".