Reklama, która rozdrażniła internautów pojawiła się na facebookowym profilu Dove kilkanaście dni temu. Był to GIF, na którym kobiety ściągały t-shirty, zamieniając się tym samym w inne kobiety. I tak czarnoskóra bohaterka zmieniła się w dziewczynę o jasnej karnacji, ta zaś w osobę o bardziej orientalnych rysach twarzy. Animację można zobaczyć poniżej:

 

GIF nie wydaje się być przesadnie kontrowersyjny, prawda? Problem w tym, że w mediach społecznościowych bardzo szybko zaczęła rozprzestrzeniać się jego okrojona wersja:

I rzeczywiście, jeśli przyjrzeć się wyłącznie tym dwóm obrazkom - reklama staje się po prostu obrzydliwa, bo zdaje się kontynuować niechlubne tradycje rasistowskich reklam mydła:

Nie tylko internauci, ale również osoby publiczne podchwyciły taką narrację - Naomi Blake (słynna amerykańska blogerka modowa) pytała retorycznie w CNN: "Co powiecie małym czarnym dziewczynkom, które to zobaczą?"

Sam koncern Unilever (do którego należy Dove) przyznał się do błędu i usunął reklamę. Marissa Solan, rzeczniczka Dove ogłosiła, że "reklama miała promować Dove Body Wash jako produkt, który jest przeznaczony dla każdej kobiety, celebrujący różnorodność".

Pytanie tylko, czy zamieszanie nie zostało niesłusznie rozbuchane? Bo jeśli przeanalizujemy wyłącznie fragment - który oderwany od kontekstu staje się kontrowersyjny - reklama rzeczywiście jest rasistowska i hańbiąca. Ale biorąc pod uwagę pełny obraz, jakoś nie jesteśmy przekonani czy krytyka pod adresem Dove jest słuszna...

A jakie jest twoje zdanie?