1. Poznaj swoje silne i słabe strony

Nie wybierzesz właściwej kariery, jeśli nie zrobisz inwentaryzacji własnych sił i słabości. W czym jesteś dobry? W kontaktach międzyludzkich? W organizacji? Szybko się uczysz? Jesteś cierpliwy? Dobrze poczujesz się w takiej pracy, która odpowiada twoim naturalnym mocnym stronom. Nie pchaj się na siłę do pracy, która wymaga stałych kontaktów z innymi ludźmi, jeśli nie lubisz rozmawiać z obcymi. Nie szukaj pracy wymagającej doskonałego opanowania, jeśli cofasz się przed jakimkolwiek ryzykiem.

2. Zastanów się nad tym, co cię interesuje

Stare powiedzenie mówi, że jeśli robisz coś, co kochasz, to ani przez chwilę nie poczujesz się, jakbyś był w pracy. To lekka przesada, ale rzeczywiście dobrze mieć pracę, która pokrywa się z twoimi zainteresowaniami. Zadaj sobie proste pytanie: gdybyś nie musiał pracować, gdybyś wygrał duże pieniądze na loterii, co byś robił?

3. Pomyśl, jakiego stylu życia pragniesz?

Lubisz proste przyjemności, jak picie kawy na tarasie, czy wolisz wielkomiejskie drogie błyskotki? Wolisz życie spokojne czy adrenalinę? To, jaką masz pracę, wpływa na to, jak wygląda reszta twojego życia. Nie goń za tytułami i stanowiskami, tylko zastanów się, jaka praca pozwoli ci osiągnąć taki styl życia, jakiego pragniesz. Oczywiście mając w pamięci, że ten taras i ta kawa nie są za darmo, więc w tym wyborze musisz też uwzględnić realia finansowe.

4. Wypisz 10 najważniejszych kryteriów oceny pracy

Zrób swoją prywatną mapę drogową poszukiwania kariery: wypisz to, czego szukasz w idealnej pracy. To, z jakimi ludźmi chciałbyś pracować, jak ma wyglądać styl pracy firmy, jakie wartości są dla ciebie najważniejsze. Pewnie nie znajdziesz pracy, która da ci wszystko, czego szukasz, ale każda, która spełnia ponad 70% wybranych przez ciebie kryteriów jest do poważnego rozważenia. Nie skupiaj się na tym, jak nazywa się stanowisko pracy, ale na tym, jakich umiejętności, wiedzy i stylu wymaga.

5. Wykorzystaj swoje doświadczenia

Co robiłeś w przeszłości? Co dawało ci satysfakcję? Nawet jeśli robota ogólnie była do niczego, to może był jakiś element, który dawał ci radość? Poszukaj takich drobiazgów i zbuduj sobie z nich większy obrazek tego, jak wygląda twoja idealna kariera.

6. Nie rób niczego na ślepo

Kiedy już dojdziesz do wniosku, że wiesz, co chciałbyś robić, ale zanim jeszcze wyślesz pierwsze CV, dowiedz się jak najwięcej o stanowisku i branży. Namierz ludzi, którzy robią dokładnie to, co ty i spróbuj dowiedzieć się od nich wszystkiego. Jak wygląda przeciętny dzień w pracy? A jak wygląda najgorszy możliwy?

7. Nie idź za modami

Kojarzysz te listy „10 najlepszych karier następnych 10 lat”? Pojawiają się regularnie w gazetach i na portalach internetowych i mają, podobno, przewidywać, które ścieżki kariery będą najbardziej dochodowe i rozwojowe. Zapomnij o nich. Najgorsze, co możesz zrobić, to iść za modą. To, że jakiś zawód ma dobry PR, nie oznacza, że rzeczywistość jest różowa. Przykład? Kariera prawnika ma doskonałą prasę: całe seriale telewizyjne poświęcone są życiu młodych, atrakcyjnych, bogatych ludzi, którzy tylko wydają pieniądze i sypiają ze sobą. Te same seriale rzadko pokazują długie noce spędzone nad śmiertelnie nudnymi dokumentami. Według badania American Bar Association prawnicy zapytani, czy poleciliby tę karierę innym ludziom, w zdecydowanej większości odpowiadają: „Nie!”.