1. Zidentyfikuj problem

Co sprawiło, że czujesz się niepewnie? Rozmowa z szefem? Nowe, duże zadanie? Awans i łączące się z nim niejasne obowiązki? Sam syndrom oszusta może być symptomem innego problemu, z którym możesz coś zrobić.

2. Pogadaj z kumplem

Idź na piwo z dobrym kumplem i opowiedz mu, w czym problem. Ważne, żebyś usłyszał od kogoś z zewnątrz, że wcale nie jesteś patałachem. Zwłaszcza jeśli to kumpel, który nie ma problemu z powiedzeniem ci, jeśli faktycznie dałeś ciała.

PRZECZYTAJ TEŻ: Syndrom oszusta. Gdy wydaje ci się, że nie zasłużyłeś

3. Zrób listę swoich osiągnięć

Nie jesteś tu, gdzie jesteś z powodu czystego zbiegu okoliczności. Nawet jeśli rzeczywiście byłeś we właściwym miejscu we właściwym czasie, to miałeś dość wiedzy, umiejętności i refleksu, żeby wykorzystać szansę. Wypisz sobie wszystkie swoje zawodowe osiągnięcia. Wszystko, w czym jesteś dobry, lepszy od innych. To wcale nie będzie krótka lista.

4. Pogadaj z szefem

Jeśli masz dobre relacje z szefem, poproś go o szczerą opinie na temat twojej pracy. Spytaj, czy jest coś, co mógłbyś robić lepiej. Po pierwsze, zapewne przekonasz się, że człowiek od którego zależy twoja praca, wcale nie uważa cię za przybłędę. Po drugie, może dostaniesz cenne wskazówki co do tego, jak stać się jeszcze lepszym.

5. Poszukaj swoich słabych stron

Po co? Żeby wyznaczyć sobie cel dla własnego rozwoju. Zastanów się szczerze, do czego powinieneś bardziej się przyłożyć, jakie umiejętności rozwinąć. Boisz się, że nie jesteś dość dobry? To bądź lepszy. Bądź jak Terminator. Zidentyfikuj cele, zaatakuj i wyeliminuj swoje słabe strony.