Oto kilka pomysłów na to, jak ochronić swoje oczy przed zgubnym wpływem wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera, tabletu, telewizora lub smartfona.

1. F.lux i Twilight: aplikacje działające w tle. Kiedy zbliża się wieczór, zmieniają kolor ekranu komputera czy komórki na bardziej pomarańczowy (cieplejszy). W ten sposób znacznie zmniejszają wpływ niebieskiego światła, które zakłóca późniejszy sen. Jeśli chcesz lub musisz używać elektroniki późną porą, zainstaluj f.lux lub Twilight, aby uniknąć trudności z zaśnięciem.

f.luxf.lux fot. f.lux


2. Stretchly: jeden z wielu programów przypominających o tym, że… pora na przerwę! Działa w tle i wyświetla np. co 30 minut komunikat, że oczy powinny nieco odpocząć. Bezpłatny, dostępny na Windowsa, Mac OS i Linuksa pod adresem Hovancik.net/ stretchly.

3. Okulary blokujące niebieskie światło: mają filtr, który zatrzymuje 30-50 proc. „szkodliwego dla snu” światła. Zakup takich okularów ma jednak sens tylko wtedy, gdy ich producent dysponuje badaniami naukowymi dowodzącymi, że jego gadżet rzeczywiście działa. Przed zakupem poproś o konkretne papiery albo postaraj się znaleźć takie informacje na oficjalnej stronie internetowej danej firmy. Średnia cena okularów: 500 zł.

4. Przestrzegaj paru zasad biurkowego BHP. Pierwsza brzmi: często mrugaj – zamykając na chwilę powieki, w naturalny sposób nawilżasz oczy i chronisz się przed ich zmęczeniem oraz podrażnieniem. Jeśli nosisz okulary, skonsultuj się z okulistą w kwestii doboru szkieł odpowiednich do pracy z komputerem. A dodatkowo regularnie oczyszczaj monitor z kurzu (tak, serio; drobne cząsteczki unoszące się nad komputerem drażnią twoje oczy).

Windows pozwala na zmianę ustawień ekranu, w tym rozmiaru tekstu. Wybierz np. 125%, jeśli masz wysoką rozdzielczość i stosunkowo mały wyświetlacz, np. Full HD na 13 calach.

Ustawienia wielkości tekstu w WindowsieUstawienia wielkości tekstu w Windowsie materiały własne


Dobrym rozwiązaniem może być kolorymetr z funkcją kalibracji. To dość nietypowy, za to przydatny sprzęt. Jak działa? Przykładasz go do monitora, dokonujesz pomiaru i dowiadujesz się, z jaką jasnością pracuje, przy okazji poznając informacje o dokładności odwzorowywania barw.

To urządzenie dla grafików, którym zależy, aby obrazy widoczne na monitorze były takie same na wydruku – czyli np. „żeby nie okazało się, że czerwony z monitora w druku wygląda już jak bordowy, a szary wyszedł po wydrukowaniu prawie czarny”. Skoro na serio dbasz o wzrok i chcesz mieć pewność, że twój monitor pracuje z właściwą jasnością, przez co nie męczy przesadnie wzroku, zmierz kolory i przeprowadź kalibrację.

Zalecane parametry podajemy w tabeli:

Kalibracja obrazu - tabelaKalibracja obrazu - tabela materiały własne