Co w numerze?

30 listopada to dzień premiery pierwszego polskiego serialu Netfliksa – wydarzenie, obok którego trudno przejść obojętnie. Robert Więckiewicz, który w „1983” gra jedną z głównych ról, opowiedział nam o tej produkcji i jej szansach na międzynarodowy sukces a także o tym, co dziś odróżnia seriale od produkcji kinowych.

Robert WięckiewiczRobert Więckiewicz Fot . Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Od „Janosika”, „Czterech pancernych i psa” i „07 zgłoś się”, poprzez „Ekstradycję”, „Pitbulla” i „Glinę”, aż do „Belfra”, „Paktu” i „Ślepnąc od świateł” – Radosław Czyż przybliża historię polskich seriali od ich skromnych początków do współczesności.

Screen z serialu 'Belfer'Screen z serialu 'Belfer' Robert Pałka / Canal+

Dlaczego oglądamy seriale, które nam się nie podobają? O grzesznych przyjemnościach i zjawisku „hate-watchingu” opowiada Łukasz Muszyński w tekście „Seanse nienawiści”.

Netflix, Showmax, HBO Go, Amazon Prime, a do tego jeszcze tradycyjna telewizja. Seriali i źródeł je oferujących jest tyle, że trudno się w tym wszystkich połapać – w tekście „15 seriali w 15 tweetach” wymieniamy te, które naszym zdaniem warto obejrzeć, żeby w towarzystwie nie wyjść na „serialowo wykluczonego”.

„Ale głupi sport”, „Kamienne czajniki na lodzie i zamiatanie szczotkami, co to w ogóle ma być?” – zapewne każdy z was słyszał takie (lub podobne) określenia wobec curlingu. Franek Przeradzki sprawdził, jak ten sport wygląda w praktyce.

Jak podtrzymać żar w związku? Co należy robić, aby relacja była tak płomienna i intensywna, jak na samym początku? Tego dowiecie się z rozmowy Przemysława Pilarskiego z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim.

Drezno to naszym zdaniem jedyne ładne miasto we wschodnich Niemczech i jedno z najlepszych miejsc, w których można poczuć świąteczny klimat. Pokazujemy, które atrakcje stolicy kraju związkowego Saksonia są szczególnie warte odwiedzenia.

Jarmark świąteczny w DreźnieJarmark świąteczny w Dreźnie Getty Images

Zdobycie tytułu magistra dla wielu oznacza koniec formalnej edukacji, ale są również tacy, dla których to zaledwie jeden z pierwszych kroków na drodze rozwoju zawodowego. Tylko co dalej – kursy, studia podyplomowe, a może jeszcze coś innego? Tego dowiecie się z tekstu Wojciecha Brzezińskiego.

Niektórzy z nich traktują tę pracę niemal jak misję – Alex Kłoś przyjrzał się z bliska pracy truckerów, czyli ludzi, którzy z pełnym przekonaniem mogą o sobie powiedzieć, że nie wykonują jednej z „bullshit jobs”.

Praktycznie wszyscy producenci smartfonów twierdzą, że to właśnie ich produkty robią najlepsze zdjęcia. Postanowiliśmy sprawdzić, kto z nich ma rację, a testy przeprowadziliśmy nocą – w tych warunkach wyszło na jaw, kto jest naprawdę mocny w dziedzinie fotografii smartfonowej, a kto mocny jedynie w gębie.

Elektryczne hulajnogi już teraz są częstym widokiem na naszych ulicach, a gdy za jakiś czas stopnieje śnieg (o ile w ogóle spanie) będzie ich jeszcze więcej. Sprawdziliśmy, w które z nich warto zainwestować.

W dziale Moto nie zabraknie różnorodności. Dzielimy się wrażeniami z wyprawy na Islandię, podczas której sprawdziliśmy możliwości Volkswagenów: T-Roca, Tiguana i Touarega, a także porównujemy ze sobą 3 SUV-y o nieco odmiennych charakterystykach: Mitsubishi Outlandera, Kię Sorento i Seata Atecę. A na deser – 4 najlepsze hot hatche, czyli Honda Civic Type R, Hyundai i30 N, Seat Leon Cupra R i Renault Megane R.S. EDC!

Hyundai i30 NHyundai i30 N Hyundai Motor Europe

Chociaż nie istnieje oficjalna definicja świątecznego dress code’u, to my postanowiliśmy go zdefiniować i pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie „W co najlepiej ubrać się na święta?” Sprawdzamy też, kto oferuje najlepszy sweter świąteczny.

Zegarki to twoja pasja i uważasz, że wiesz na ich temat wszystko? Jeśli tak, to zapewne nie będziesz miał problemu w uzyskaniu wysokiego wyniku na naszej Maturze z zegarków – w grudniowym numerze znajdziesz pierwszy z sześciu arkuszy egzaminacyjnych. Na początek – poziom średnio zaawansowany!

No i wreszcie prezentownik, czyli praktyczne i konkretne podpowiedzi dla tych, którzy nie wiedzą, co kupić bliskim (i tym nieco dalszym) pod choinkę.

To oczywiście nie wszystkie tematy, które poruszamy w najnowszym numerze. Zapraszamy do kiosków!

Magazyn 'Logo' - grudzień 2018Magazyn 'Logo' - grudzień 2018 Logo