STYLIZACJA 1

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 1Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 1 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Po pierwsze: szerokość krawata nie jest dopasowana do klap marynarki. Odpowiedni byłby cieńszy lub równy z nimi model. Dlaczego? Szeroki krawat zbyt mocno dominuje i od razu rzuca się w oczy, a to przecież tylko dodatek. Po drugie: poszetka i krawat nie powinny być w tym samym kolorze. Tak samo jak nie musimy go dobierać pod kolor sukienki ukochanej itp. W razie wątpliwości biała klasyczna poszetka pasuje do każdego krawata.

STYLIZACJA 2

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 2Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 2 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Buty i pasek zawsze dobieramy pod kolor. Są oczywiście wyjątki od reguły. Jeśli np. w tej stylizacji zamiast na eleganckie skórzane buty postawiłbyś na skórzane białe sneakersy, pasek mógłby pozostać brązowy.

STYLIZACJA 3

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 3Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 3 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Dobrze dobrana marynarka nie powinna odstawać od klatki piersiowej. Nawet jeśli jest taliowana i wydaje ci się, że dzięki temu twoja klata może wyglądać na pełniejszą.

STYLIZACJA 4

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 4Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 4 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Błąd pierwszy: mankiety koszuli nie wystają spod rękawów marynarki. To znak, że te drugie są za długie. Błąd drugi: marynarka o taliowanym kroju wcale nie nadaje żadnego kształtu twojej talii. To ważne, bo dzięki odpowiedniemu krojowi ramiona wydają się szersze, a ty szczuplejszy. Błąd trzeci: marynarka jest zapięta na oba guziki. Ten ostatni powinien być zawsze rozpięty. Ot, tradycja.

STYLIZACJA 5

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 5Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 5 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Kupiłeś garnitur i postanowiłeś założyć marynarkę od niego do chinosów lub dżinsów? Nigdy tak nie rób. Marynarek, które są częścią garnituru, nie nosimy w ten sposób. Głównie dlatego, że są uszyte z błyszczących i eleganckich tkanin. Do dżinsów i casualowych spodni noś modele z wełny lub tweedu, specjalnie do tego przeznaczone.

STYLIZACJA 6

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 6Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 6 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Oczywiście to, jakie podobają ci się wzory jest kwestią gustu. W biurowym dress codzie trzeba się z nimi obchodzić dość ostrożnie i dawkować je oszczędnie. Garnitur w kratkę i skarpetki z wzorkiem są OK, ale granicę dobrego smaku szybko przekroczymy, jeśli dorzucimy do tego krawat, koszulę i jeszcze poszetkę z mocnymi nadrukami. Dwa, góra trzy, wzory, które są stonowane, w zupełności wystarczą.

STYLIZACJA 7

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 7Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 7 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Źle zawiązany krawat: nie dość, że jest krzywy, to jest też o wiele za gruby i niedbały. Wiemy, że poprawne wiązanie krawatów wymaga praktyki. Jeśli czujesz, że nie idzie ci zbyt dobrze, stań przed lustrem i ćwicz. Inaczej nie da się tego nauczyć.

STYLIZACJA 8

Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 8Potrafisz wskazać błędy? Stylizacja 8 Fot. Maciej Wesołowski / Agencja Wyborcza.pl

Ten piękny dwurzędowy garnitur wyglądałby o niebo lepiej, gdyby był co najmniej o rozmiar mniejszy. Zbyt szerokie ramiona zamiast pozostać w linii prostej, nieestetycznie opadają, a za długie i niedopasowane spodnie marszczą się na butach. Kolejny błąd: jeśli stoisz, zapinaj marynarkę, szczególnie tę dwurzędową, inaczej wygląda bezkształtnie. Brak poszetki czy krawata to oczywiście żaden błąd, ale warto o nich pamiętać, bo dodają klasy.