1. Zespół naukowców z kilku hiszpańskich uniwersytetów przeprowadził badanie tzw. dylematu więźnia – to jeden z problemów teorii gier. O co chodzi? Wyobraźmy sobie sytuację: złapano dwie osoby w kradzionym aucie i podejrzewa się je o znacznie cięższe przestępstwo. Podczas przesłuchania podejrzani przebywają w innych pomieszczeniach. Policjant proponuje każdemu z nich łagodniejszą karę za wsypanie kolegi. Mamy trzy scenariusze: obaj milczą – wówczas otrzymują niewielkie wyroki. Drugi: jeden wsypuje wspólnika, wychodzi na wolność, a kolega otrzymuje wyższą karę. Trzeci: obaj się przyznają – wówczas obaj otrzymują wysoką karę. Najliczniejsza grupa badanych nie może się pogodzić z myślą, że ten drugi mógłby mieć od nich lepiej. Zdarza się, że zachowują się nieracjonalnie – wolą wsypać kumpla, byle tylko wyeliminować wariant, w którym oni byliby lojalni, a kolega by na nich doniósł. Rezultat? Wolę siedzieć dłużej, ale mieć pewność, że on siedzi tak samo długo jak ja. Grunt, żeby ten drugi nie miał lepiej.

2. O to właśnie chodzi w zazdrości – często wolimy mieć gorzej, ale lepiej niż otoczenie. „Czy wolałbyś mieć dom wielkości 200 m2, ale wszyscy sąsiedzi mieliby domy 300 m2, czy dom o wielkości zaledwie 100 m2, ale wszyscy w okolicy mieliby domy do 50 m2?”. Przeważająca liczba badanych wybrała dla siebie dom mniejszy, ale największy w okolicy. Lepiej być najlepszym w gronie miernot niż najgorszym w gronie geniuszy, choć w szkole zawsze mówiono nam odwrotnie.

3. Kolejne badanie: szympansy miały przenosić kamyki z jednego miejsca w drugie. Gdy przeniosły, dostawały w nagrodę plasterek ogórka. Po pewnym czasie eksperymentator zaczął dawać jednej z małp winogrono, które jest dla małp smaczniejsze. Ta, która nadal dostawała ogórek, najpierw zastrajkowała, czyli przestała przenosić kamyki, a potem obrażona odwróciła się plecami do eksperymentatora i odmówiła współdziałania. Wcześniej była gotowa pracować na diecie ogórkowej, ale przecież nie będzie tego robić, jeśli koleżanka dostała podwyżkę!

4. Zazdrość jest uzależniona od wieku. Osoby poniżej 30. roku życia są zazdrosne głównie o wygląd, sukcesy akademickie, popularność w towarzystwie. Dla ludzi po pięćdziesiątce te kwestie nie mają dużego znaczenia. Sukces zawodowy innych boli najbardziej osoby w wieku 40-49 lat. Mężczyźni są bardziej zazdrośni niż kobiety o sukcesy zawodowe. A kobiety, szczególnie młode, bardziej odczuwają zawiść z powodu urody koleżanek.

5. Z badań prof. Bogdana Wojciszke wynika, że zawiść (uczucie silniejsze niż zazdrość, polegające na odczuwaniu niechęci lub wrogości w stosunku do osoby, której czegoś się zazdrości) to reakcja na powodzenie osób przez nas nielubianych. Jest postrzegane jako niezasłużone – uważamy, że coś się komuś udało, bo załatwił to przez łapówkę, łóżko czy znajomości. Znacznie łatwiej jest nam znosić sukcesy osób, które lubimy.

6. Poziom zazdrości przybrał na sile w czasach Facebooka i Instagrama. Badacze z University of Utah dowiedli, że im dłużej korzystamy z Facebooka, tym bardziej nam się wydaje, że inni prowadzą życie szczęśliwsze niż my. Badania z University of Houston pokazały natomiast, że osoby, które więcej czasu spędzają na Facebooku, są bardziej narażone na depresję. Z Instagramem jest jeszcze gorzej (patrz TUTAJ).

7. Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich psychologów ewolucyjnych Martina Daly’ego i Dalgo Wilsona wskazują, że uczucie zazdrości jest odpowiedzialne za większość zabójstw kobiet, żon i kochanek. Równocześnie jest najczęstszym motywem morderstw popełnianych przez mężczyzn.

8. Najgorszą odsłoną zazdrości jest psychopatyczna zazdrość urojona nazywana zespołem Otella. Najczęściej występuje u mężczyzn alkoholików. Jest irracjonalna – przejawia się podejrzewaniem partnerki o notoryczne zdrady, obsesyjnym sprawdzaniem i kontrolowaniem jej działań. Psychiatrzy taką zazdrość zaliczają do obsesyjnych nerwic, z których aż 30% jest nieuleczalnych.

9. Ciekawe badania przeprowadził Richard Jenks na temat zazdrości wśród swingersów. W proceder wymiany partnerów zazdrość – wydawałoby się – jest wpisana automatycznie. Jednak swingersi twierdzą, że gdyby nie przezwyciężyli swojej zazdrości, ich aktywność nie mogłaby dojść do skutku. Oraz że podczas dzielenia się partnerami nie odczuwają zazdrości. I porównują to z grą w brydża. Uważają, że wybór małżonka z drugiej pary na swojego partnera seksualnego jest z emocjonalnego punktu widzenia porównywalne z wyborem go na partnera do gry w karty.

10. Seksuolog Kazimierz Imieliński już w latach 80. zauważył, że zazdrość o partnerkę zdaje się być tym większa, im silniejszy jest popęd seksualny. To akurat dobra wiadomość.

7 grzechów współczesnego faceta: pycha

7 grzechów współczesnego faceta: chciwość

7 grzechów współczesnego faceta: nieczystość

Matura z wiedzy o zegarkach - zapisy ruszyły!Matura z wiedzy o zegarkach - zapisy ruszyły! materiały własne

WIELKA MATURA Z WIEDZY O ZEGARKACH - ZAPISZ SIĘ!