W internecie piszemy dużo, ale niestety nie zawsze poprawnie. Błąd językowy pojawia się w sieci średnio co 7 sekund, co oznacza, że każdego dnia przybywa 12 tysięcy kolejnych. Co gorsza, mamy do czynienia z tendencją wzrostową – w 2019 roku popełniliśmy ich o 10% więcej, niż w 2018.

Jakie słowa najczęściej sprawiają nam problem?

Powyższe dane pochodzą z „Raportu 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2019 roku”, który powstał z inicjatywy sklepu nadwyraz.com i serwisu polszczyzna.pl we współpracy z twórcami narzędzia SentiOne (służącego do monitorowania sieci). Analiza objęła 158 błędów językowych za okres 12 miesięcy.

15 najczęstszych błędów w internecie15 najczęstszych błędów w internecie nadwyraz.com

Z raportu dowiadujemy się między innymi, że piszącym w internecie najwięcej problemów stwarza wyrażenie „na pewno”, które często występuje w formie „napewno” – stanowi bowiem ponad 17% wszystkich błędów językowych. Podczas lektury raportu nietrudno dojść do wniosku, że przyimek „na” jest szczególnie kłopotliwy – zawierające go wyrażenia zajęły trzy z pierwszych czterech miejsc w rankingu (oprócz wspomnianego „napewno” są to „na prawdę” oraz „narazie”).

Twórcy raportu podzielili błędy na kilka rodzajów. W ortograficznych króluje wymieniony wyżej „napewno”. Wśród fleksyjnych na czele znalazło się popularne (niestety) słowo „wziąść”, natomiast ranking błędów leksykalnych został zdominowany (z wynikiem ponad 68% całości!) przez wyrażenie „dzień dzisiejszy”. Najpopularniejszym błędem składniowym jest „pod rząd”, który stanowi ponad 44% w tej kategorii.

Gdzie najczęściej popełniamy błędy językowe?

Największe źródła błędów w polskim Internecie stanowią: Facebook (27,2% zgromadzonego materiału), YouTube (20,5%) oraz Twitter (16,9%). Zeszłoroczną czołówkę zajmowały: Facebook (40,2% – w tym roku wynik zdecydowanie na korzyść portalu społecznościowego), YouTube (20,8%) oraz fora dyskusyjne (10,8%).

Najczęstsze błędy w internecie - źródła błędówNajczęstsze błędy w internecie - źródła błędów nadwyraz.com