Wazektomia to obecnie jedna z najlepszych metod antykoncepcji. Jej skuteczność sięga 99%. To krótki zabieg, który polega na przecięciu nasieniowodów. To właśnie nimi plemniki mają szansę dostać się do spermy. Dla wielu to idealny sposób na bezpieczny seks. Trzeba pamiętać, że w dużej mierze wazektomia jest zabiegiem stałym i dobrze przemyśleć swoją decyzję. Pomoże w tym poznanie faktów i mitów, krążących wokół tego zabiegu. 

Wazektomia jest prawie w 100% skuteczna

FAKT Wazektomia jest obecnie najskuteczniejszą metodą antykoncepcji (99%). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie działa od razu, a i sam zabieg może zakończyć się niepowodzeniem.

Potrzeba ok. 2-3 miesięcy, aby nasieniowody całkowicie oczyściły się z plemników. W tym czasie wykonuje się badania na obecność plemników, by mieć pewność, co do skuteczności zabiegu. Do tego czasu trzeba dalej korzystać z innych metod zapobiegania ciąży. W niewielkim odsetku zabiegów może się zdarzyć rekanalizacja – dochodzi wtedy do ponownego połączenia przeciętych nasieniowodów. Stąd po zabiegu niezbędne są badania, które potwierdzą brak obecności plemników w spermie. Wykonuje się je z reguły po 8 i po 12 tygodniach od zabiegu.

Można odwrócić efekty wazektomii

MIT/FAKT Owszem, istnieje możliwość wykonania zabiegu rewazektomii, jednak nie ma żadnej gwarancji jego sukcesu. Decydując się na wazektomię trzeba liczyć się z trwałą bezpłodnością. Z medycznego punktu widzenia przywrócenie możliwości płodzenia jest znacznie trudniejsze niż zabieg odwrotny.

Podejmując decyzję trzeba ją dobrze przemyśleć i być jej pewnym. Kiedy mężczyzna dopuszcza możliwość, że w przyszłości będzie chciał posiadać dzieci, warto odłożyć w czasie wykonanie wazektomii, gdyż jej odwrócenie może okazać się niemożliwe. Jest tym trudniejsze, im więcej czasu minie od pierwszego zabiegu. Na powodzenia ma też wpływ wiek pacjenta. Również cena zabiegu, mającego na celu odwrócenie wazektomii może stanowić problem – w Polsce trzeba za niego zapłacić ok. 20 000zł.

Wazektomia jest zabiegiem nielegalnym

MIT Nie istnieją obecnie żadne regulacje w polskim prawie, które zakazywałyby lub uznawały za nielegalne wykonanie wazektomii. Owszem, istnieje art. 156 Kodeksu Karnego, który głosi, że kto pozbawia zdolności płodzenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 10. Jednak (względna) odwracalność zabiegu powoduje, że wazektomia nie jest w ten sposób rozpatrywana.

Jako dowód przytoczyć można sprawę z 2009 roku, kiedy prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania wobec lekarza, który wykonywał zabiegi wazektomii, a sprawa została umorzona ze względu na brak znamion przestępstwa.

Wazektomia powoduje brak wytrysku

MIT Sperma, czy inaczej ejakulat, to płyn nasienny, który wytwarzany jest przez pęcherzyki nasienne i gruczoł prostaty. Plemniki nie są jego głównym składnikiem, stanowią zaledwie ok 4-6% i dostają się do spermy nasieniowodami prosto z jąder, w których są produkowane. Wazektomia nie ma więc wpływu na wygląd, ilość, barwę czy konsystencję spermy, a w czasie seksu po zabiegu również dochodzi do wytrysku. Żadna ze stron stosunku nie jest w stanie dostrzec różnicy.

Wazektomia jest bolesna

FAKT/MIT U większość osób sam zabieg, jak i czas po nim będzie bezbolesny. Niestety, jak każdy inny zabieg i wazektomia niesie ze sobą ryzyko komplikacji. Warto wiedzieć wcześniej, co może się zdarzyć i na co zwracać uwagę. Najczęściej zdarzają się: 

  • siniaki, 
  • ból (który powinien znikać po kilku dniach), 
  • obrzęk, 
  • krwiaki (które mogą się wchłaniać nawet kilka tygodni), 
  • stan zapalny.

Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa bólu. Na kilka dni później lepiej nie planować treningów, dźwigania czy dużego wysiłku fizycznego.

Zdarzają się przypadki, kiedy ból po wazektomii nie mija. W takim wypadku konieczna będzie kolejna wizyta u lekarza. W skrajnym przypadku może okazać się niezbędne odwrócenie zabiegu, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

Wazektomia wpływa na erekcję/libido

MIT Ta obawa towarzyszy wielu mężczyznom rozważającym wykonanie wazektomii. I nic dziwnego – decydując się na ten zabieg oczekują raczej podniesienia poziomu satysfakcji z seksu, a nie dodatkowych problemów. Na szczęście jej wpływ na libido jest raczej pozytywny. Nie zmienia się również zdolność do erekcji. Męskie hormony dalej są wydzielane i obecne we krwi, więc w życiu seksualnym nie zmienia się nic, poza obecnością plemników w spermie.

Część mężczyzn, którzy poddali się wazektomii mówi o pozytywnym wpływie na ich życie seksualne. Brak stresu związanego z niechcianą ciążą pozwala na większą swobodę i spontaniczność w sypialni.

Wazektomia to drogi zabieg

Trudno kosztowność zabiegu ocenić w kategoriach mitu i faktu. Decydując się na wazektomię trzeba liczyć się z sporym wydatkiem. Jej koszt to minimum 2000zł, do którego trzeba doliczyć koszty wizyt kontrolnych czy niezbędnych badań. Niestety NFZ nie refunduje tego typu zabiegów. Biorąc pod uwagę jednorazowy wydatek, to może być całkiem spora suma. Ci, którzy rozważają poddanie się zabiegowi, mogą przeliczyć pozostałe koszty antykoncepcji, które będą ponosić bez zabiegu. Może się okazać, że ta jednorazowa opłata będzie niższa. W wielu miejscach istnieje też możliwość rozłożenia płatności na raty.

Decyzję o wazektomii podejmować należy rozważnie. Przeznaczona jest ona dla osób, które nie chcą mieć więcej lub w ogóle dzieci i są tego wyboru pewne, gdyż próba odwrócenia zabiegu może zakończyć się niepowodzeniem. Jednak przemyślana i świadoma decyzja o wazektomii ma szansę pozytywnie wpłynąć na jakość życia seksualnego.