Ubolewam, że nikt nie uczył nas w szkole komunikacji, którą teraz na kursach rozwojowych nazywa się komunikacją bez przemocy lub świadomą komunikacją. Mało kto wyniósł także niestety z domu odpowiednie wzorce zarówno jeżeli chodzi o porozumiewanie się, jak i podejście do tak kluczowych spraw jak emocje czy ciało, a to przecież one w dużej mierze rzutują na nasze przyszłe związki.

Uleczone dzieciństwo

Przeprowadzając wywiad z Mają Ostaszewską, aktorka nawiązując do filmu Marka Koterskiego ,,7 uczuć", przy którym aktualnie pracowała powiedziała mi: ,,Uczymy się w szkole nazw wszystkich odnóg Nilu, a w ogóle nie potrafimy mówić o podstawowych emocjach." Poprzez zastosowany w filmie zabieg, w ramach którego w ciałach dorosłych ulokowano zachowania i dialogi kilkulatków, możemy obserwować, jak nieuleczone traumy, czy braki z dzieciństwa odbijają się na życiu dorosłych.

Wszystko, co chłoniemy z otoczenia, zwłaszcza do 7 roku życia ma wpływ na kształtowanie naszej osobowości. Kluczowe jest wtedy to, co mówią do nas rodzice, jak sami się ze sobą komunikacją ale też dalsza rodzina, nasi opiekunowie i całe otoczenie. Należy pamiętać, że dzieci nie tylko reagują na wypowiadane słowa ale również doskonale wyczuwają energię. Na pewno niejednokrotnie zaobserwowałeś zaskakująco trafne reakcje i komentarze dzieci, które bezbłędnie wyczuwają fałsz. Chowanie swoich emocji przed dzieckiem i zapewnianie go o tym, że wszystko jest w porządku, kiedy mija się to z prawdą jest wyrządzaniem mu krzywdy, ponieważ w ten sposób traci ono zaufanie do siebie, a przecież to jeden z fundamentów dobrze ukształtowanej osobowości. Nie chodzi o to, by rozmawiać z dzieckiem jak z drugim dorosłym, ponieważ w ten sposób nakłada się na nie ogromną odpowiedzialność, której mały człowiek nie jest w stanie przyjąć na swoje barki, czy dawanie upustu swoim frustracjom przy nim, ale o zdrowe i uczciwe przyznanie się kiedy trzeba: ,,Mam teraz gorszy czas, jest mi smutno, ale tak się zdarza i to jest normalne. Kocham Cię i jesteś dla mnie ważny. Na pewno niedługo znowu będę się częściej uśmiechać". Dziecko przecież też ma swoje trudne emocje, które trzeba pozwolić mu wyrazić, a nie na siłę rozkazywać mu, że ma się rozchmurzyć. ,,Jesteś smutny? To jest ok, ja też czasem bywam. Pokażę Ci, co robię w takich sytuacjach - np. puszczam relaksacyjną muzykę i oddycham". Niektórzy też tańczą, żeby dać upust emocjom poprzez ciało. Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale nagrania tańczących ludzi opanowują od jakiegoś czasu Instagram. Wielu włączyło je do swojej codziennej, porannej praktyki. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci wartościowych nawyków. Kilkuletnia córeczka Agnieszki Maciąg, autorki książek o rozwoju osobistym i duchowym, nawet swoją Barbie układa w pozycji medytacyjnej, bo to jest dla niej naturalne, tak jak dla córki influencerki Ani Skury, puszczanie przed snem kojącej mantry. Trzylatka tak ją uwielbia, że nie pozwala mamie zamienić ją na żadną inną! A skoro wspomniałam już o ciele, które jest naszym wehikułem na to życia - pamiętaj, aby o nie dbać i dawać mu uwagę. Wszelki sport czy joga, zwłaszcza kundalini, która wspaniale porusza energię będą doskonałe. Sport wytwarza endorfiny i pomaga być w tu i teraz - koniecznie wprowadź aktywność fizyczną do swojego życia!

Szczęśliwe ,,wewnętrzne dziecko"

Jak mówi terapeutka specjalizująca się w pracy z blokadami energetycznymi, Barbara Ravensdale: ,,W wielu sytuacjach wychodzą z nas zasmarkane małe dzieci". I tu pojawia się pierwsze ważne zagadnienie, a mianowicie praca z tzw. wewnętrznym dzieckiem. Nie da się bowiem zbudować szczęśliwej relacji czy jakiejkolwiek działającej struktury na niestabilnych fundamentach. Jeśli zatem całe życie wypierałeś swoje dzieciństwo i odwracałeś się od tamtego okresu, czas do niego powrócić. Jeśli uważałeś do tej pory, że praca nad sobą, np. na terapii jest niemęska, pożegnaj to szkodliwe przekonanie! Przestań wierzyć w rzeczy, które Cię nie wspierają, a które od kogoś usłyszałeś i traktowałeś jak swoje prawdy! Masz prawo zmienić zdanie, w końcu na szali jest Twoje szczęście i dobre, spełnione życie! Tłumienie emocji i zachowanie posągowej postawy w każdej sytuacji nie jest męskie, tylko szkodliwe. Wiesz, że wyparcie prowadzi często do różnych chorób? O tym mówi Totalna Biologia. Zastanów się, czego ten mały chłopiec, którego emocjonalne potrzeby w dzieciństwie nie były do końca zaspokajane potrzebuje? To może być np. uwaga - dostrzeżenie jego bólu, samotności, docenienie go i wysłuchanie. Pamiętaj, żę tę uwagę i miłość możesz obecnie dać sobie tylko sam. Nie zrekompensuje Ci tego żadna partnerka, dlatego budowanie zdrowej relacji zacznij od ukochania siebie i zbudowania tej najważniejszej relacji w Twoim życiu - relacji z samym sobą! W końcu będziesz ze sobą po kres swoich dni…

Jak stworzyć szczęśliwy związek?Jak stworzyć szczęśliwy związek? Photo by Jorge Gardner on Unsplash

Jakie masz zdanie o kobietach?

Jakie według Ciebie są kobiety? Dobre, piękne, pełne mocy, niepokonane? A może interesowne, leniwe, sfrustrowane i narzekające? Zastanów się, jak postrzegasz płeć przeciwną, a jeśli szukasz związku z mężczyzną, zadaj to pytanie w kontekście mężczyzn. Tak naprawdę chodzi tu ogólnie o postrzeganie ludzi. Jeśli ciągle powtarzasz, że ,,Nie ma fajnych kobiet, wszystkie dziewczyny szukają tylko sponsorów i udają na Tinderze kogoś, kim nie są’’ - wierz mi, że Wszechświat potwierdzi, że właśnie tak jest! To Ty jesteś kreatorem swojej rzeczywistości! Wierz, mi na własnym przykładzie i na podstawie wielu osób, których historie obserwuję, nie licząc słyszanych wielokrotnie opowieści moich mentorów, tak to działa! Podobne przyciąga podobne! Pamiętaj, że Twoje myśli to wibracje, a to na czym skupiasz uwagę rośnie! Dbaj o swoje myśli i nie myśl źle o sobie, ani o innych!

Sztuka wybaczania

Dla niektórych może to być wyzwanie, ale gwarantuję, że nic nie da Ci większego uczucia lekkości niż wybaczenie. Wybacz tym, którzy skrzywdzili Cię na przestrzeni ostatniego czasu i tym, którzy zranili Cię dawno temu. Bardzo pomocne może być w tym świadome powtarzanie zdań, które zaczerpnęłam z książki Agnieszki Maciąg ,,Miłość. Ścieżki do wolności".

,,Tak jak ja - ta osoba szuka szczęścia w życiu.

Tak jak ja - ta osoba próbuje uniknąć cierpienia.

Tak jak ja - ta osoba poznała smutek, samotność i rozpacz.

Tak jak ja - ta osoba stara się zaspokoić swoje potrzeby.

Tak jak ja - ta osoba uczy się życia.’’

Pamiętaj, że wybaczając innym pomagasz przede wszystkim sobie. Chowanie urazy i żal niosą ze sobą ogromnie ciężki ładunek emocjonalny, który może sabotować Cię przed szczęśliwym życiem. Nie zapominaj, żeby wybaczyć także sobie! Ręczne pisanie bardzo wspiera proces transformacji - możesz prowadzić dziennik lub pisać listy i palić je np. w Pełnię Księżyca (spokojnie - wystarczy, że zrobisz to bezpiecznie w domu korzystając np. ze zlewu lub popielniczki, nie musisz rozpalać ogniska na łonie natury ;) Tę praktykę możesz zastosować zarówno przy wybaczaniu innym, jak i sobie. Z lekkim sercem łatwiej będzie Ci tworzyć udaną relację!

Jak stworzyć szczęśliwy związek?Jak stworzyć szczęśliwy związek? Photo by John Schnobrich on Unsplash

Złóż zamówienie do Wszechświata!

Każdy chyba słyszał powiedzenie, że jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz na pewno tam nie dotrzesz… Wypisz listę cech partnerki, które są dla Ciebie istotne. Nie wystarczy, że ma być dobra i ładna - bądź szczegółowy! Niech Twoja lista ma nawet kilkadziesiąt punktów! Na początku wypisz te nienegocjowalne - np. wolna od nałogów, poukładana ze sobą, wesoła, okazująca uczucia, czuła, doceniająca mnie, lubiąca seks - nie zapominaj, że ta strefa jest niezwykle ważna! Kiedyś słyszałam zabawną historię o tym, jak kobieta zawarła na swojej liście ogrom cech ale zapomniała właśnie o seksie i bardzo ubolewała, że pominęła tę kwestię w swoim zamówieniu. Także widzisz - Wszechświat naprawdę słucha i odpowiada na nasze potrzeby! W ten sam sposób możesz złożyć zamówienia dotyczące wszystkich sfer swojego życia - pracy, mieszkania, podróży, sportu. Spisz sobie to wszystko i potraktuj jak zamówienie np. na Allegro - zamówiłeś i czekasz z pewnością, że do Ciebie dotrze, nie sprawdzając co chwilę nerwowo, czy już jest. Energia poszła w świat!

Świadoma komunikacja

Jeśli weźmiesz sobie do serca opisane przeze mnie powyżej rady, staniesz się lżejszy i bardziej świadomy. Zaakceptujesz i polubisz siebie, a także ludzi i świat, dzięki czemu przebywanie z Tobą także dla innych stanie się przyjemne i magnetyczne. W końcu każdy lubi otaczać się ludźmi, którzy mają w sobie pozytywne nastawienie do życia, nie narzekają i są weseli! Wiadomo, że na początku relacji łatwo jest nam się kreować na ideał. Nie spędzamy wtedy ze sobą tak wiele czasu i z łatwością możemy pokazywać ten ,,lepszy kawałek tyłka’’, ale celem dobrej relacji jest, by utrzymać pozytywny taniec między męską a żeńską energią - nie mylić z tzw. ,,chemią". Fajerwerki są przereklamowane i kiedy ciągnie nas do drugiej osoby tak mocno, że momentami tracimy rozum, najczęściej świadczy to o tym, że ten ktoś bardzo przypomina nam osobę, która w jakiś sposób nas zraniła - np. rodzica, który nie okazał nam miłości w sposób, jaki bardzo potrzebowaliśmy. W dojrzałej relacji najważniejszy jest szacunek. Doskonale sprawdzi się zasada Trzech Sit Sokratesa, która mówi: ,,Zanim coś powiem staram się przepuścić to przez trzy bramy: czy to co powiem jest prawdziwe, czy to co powiem jest serdeczne, czy to co powiem jest potrzebne."

Nie rozmawiaj o ex! Są ciekawsze tematy!

Lepiej ważyć słowa niż gadać bez opamiętania, a w szczególności dobrze powstrzymać się od poruszania tematu swoich ,,ex"! Daruj sobie własne opowieści i nie pytaj o to swojej rozmówczyni. Naprawdę nie znasz ciekawszych tematów do poruszenia? Rozmawianie o wszystkim w związku jest zresztą szkodliwym mitem, a nie oznaką bliskość. Są pewne tematy, które powinny zostać zarezerwowane dla przyjaciół, a jeśli Twoja partnerka zechce podzielić się z Tobą historiami o ,,ex’’, z klasą skomentuj to w najbardziej lakoniczny i taktowny sposób, jaki możesz i nie drąż tematu!

Od czego zacząć budowanie szczęśliwego związku?Od czego zacząć budowanie szczęśliwego związku? Photo by Jarritos Mexican Soda on Unsplash

Chcesz być szczęśliwy czy mieć rację?

Wyrzuć też ze swojego słownika takie zwroty jak: ,,Bo ty zawsze" i ,,Bo ty nigdy". One z reguły zaczynają się pojawiać już w bardziej zaawansowanych etapach związku, nie mniej uczulam Cię na nie już teraz! ,,Nigdy nie zmywasz po sobie naczyń’’, ,,Zawsze zostawiasz bałagan w łazience" - wiem, że pewne sytuacje bywają naprawdę wkurzające, nie mniej lepiej zastanowić się wtedy, czy wolisz być szczęśliwy czy mieć rację? Czy naprawdę nie szkoda czasu na ustalania, kto częściej miga się od wkładania rzeczy do zmywarki czy rozwieszania prania? Odpuść, a jeżeli na czymś Ci bardzo zależy to poproś! Często niestety zapomina się o kulturze, która w tak cudowny sposób pomaga nam w wielu sytuacjach w życiu! Bądź dokładnie taką osobą, z jaką sam chciałbyś być. Bądź hojny! Bądź zasobny - i tu nie chodzi wcale o drogie prezenty - bądź obfity w dobrą energię, wspaniały nastrój i spokój wewnętrzny! I jeszcze jedna sprawa - zapomnij o fochach! Bądź dorosły i zachowuj się dojrzale, jeśli chcesz stworzyć dojrzały związek, czego z całego serca Ci życzę!