Nazwa "introwertyk" pochodzi od dwóch łacińskich słów: "intra" oznaczającego "wewnątrz" oraz "vertere" – czyli "zwracanie się". Faktycznie introwertycy bardziej wolą obcować ze sobą i własnymi uczuciami niż światem zewnętrznym. To jednak wcale nie oznacza, że introwertyk jest całkiem zamknięty na innych. 

Kim jest introwertyk 

Spontaniczność nie jest najlepszą stroną introwertyków. Nieplanowany wyjazd czy impreza to nie są sytuacje, w których będzie im się łatwo odnaleźć. Większość introwertyków wybierze kameralne spotkania w małym gronie. 

Susan Cain w swojej książę „Ciszej proszę... Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać" pisze, że „nasze położenie na tym spektrum [introwersji – ekstrawersji] ma wpływ na to, w jaki sposób wybieramy sobie przyjaciół i partnerów życiowych, zachowujemy się w trakcie rozmowy, rozwiązujemy problemy czy okazujemy uczucia. Oddziałuje ono na to, jaki rodzaj kariery zawodowej wybieramy oraz czy w wybranym zawodzie odniesiemy sukces, czy nie". Znając swoje możliwości i ograniczenia, możemy kreować własne życie w taki sposób, by nie rzucać się samemu na głęboką wodę. Zupełnie nie chodzi o pójście na łatwiznę, ale o ułatwianie sobie sytuacji, które z powodu naszej natury mogą być trudniejsze niż dla innych. 

Po czym jeszcze można poznać introwertyka? Z pewnością trudno jest mu poradzić sobie w sytuacjach, kiedy uwaga skupiona jest na nim. Prezentacje przed dużą publicznością, przemowy czy nawet nieformalne toasty mogą stanowić duże wyzwanie. Łatwiej też mu funkcjonować wśród ludzi, których dobrze zna, bo nawiązywanie nowych znajomości może okazać się zbyt trudne. 

Introwertyzm może powodować dużo różnych problemów i trudności, jednak nie każdy introwertyk będzie się z nimi zmagał. Część osób po prostu lepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie i mając do wyboru wieczór ze znajomymi i samotność, z radością wybierze to drugie. 

Introwertyk w pracy 

Jak poradzić sobie w pracy? Może się okazać, że znacznie łatwiej funkcjonować będzie, pracując zdalnie. Wiele miejsc umożliwia aktualnie taką formę pracy i jest ona wybawieniem dla introwertyków. Co zrobić, kiedy nie możesz sobie pozwolić na pracę z domu?

Kiedy czujesz, że liczba ludzi i bodźców z zewnątrz przytłacza, zrób choć krótką przerwę. Przespaceruj się po biurze, zrób przerwę na posiłek. Odetnij się na chwilę od tego, co sprawia, że jest ci trudno. Kilka głębokich oddechów na świeżym powietrzu może pomóc wrócić do równowagi. Postaraj się tak zorganizować swoje miejsce pracy, by pozwolić sobie na chociaż odrobinę prywatności. Pracując, często nie da się obyć bez rozmów telefonicznych, które dla introwertyka mogą być prawdziwą torturą. Jeśli czujesz, że nie dasz rady odebrać kolejnego telefonu – staraj się ubiec sytuację i załatwić ją przez maila.

Ważna może być też sama organizacja pracy. Introwertykom lepiej funkcjonuje się wśród ludzi, którzy mają jasno sprecyzowane zadania i mogą je wykonywać indywidualnie. Częste spotkania, dyskusje, czy burze mózgów z pewnością negatywnie wpłyną na samopoczucie introwertyka w pracy.

Introwertyk w związku

Uświadomienie sobie, że związaliśmy się z osobą o charakterze introwertycznym lub sami mamy takie cechy, może pomóc w tworzeniu stałej, zdrowej relacji. Punktem wyjścia będzie ustalenie potrzeb obu stron i znalezienie takich dróg ich realizacji, żeby nikt nie musiał na tym cierpieć. Wychodzenie ze strefy własnego komfortu zalecane przez coachów wszelkiej maści jako remedium na udane życie nie sprawdzi się, jeśli cały nasz związek będzie polegał na naginaniu się i przekraczaniu własnych granic. Jeśli choć jedna ze stron związku potrzebuje samotności i spokoju, to należy to uszanować.

Bycie introwertykiem nie oznacza, że ktoś nie nadaje się do funkcjonowania z drugą osobą. To po prostu cechy temperamentu, które oznaczają większą potrzebę autonomii czy bycia samemu. Nie wyklucza to jednak bycia dobrym słuchaczem, troskliwym lub zaangażowanym partnerem.

Introwertyzm nie jest gorszy ani lepszy od ekstrawertyzmu. Każdy z nas funkcjonuje gdzieś w spektrum tych cech, większość znajdzie się pośrodku. Ci, którzy mieli wątpliwą przyjemność wylosować miejsce na skraju – niezależnie od strony – mogą doświadczać trudności. Zamiast walczyć ze sobą i próbować na siłę zmieniać to, kim jesteśmy, lepiej znaleźć strategie, które pomogą przetrwać i dalej zostać sobą.