Prawie każdy człowiek czasem marzy, by być kimś innym lub przynajmniej na chwilę oderwać się od otaczającej nas szarej rzeczywistości. Już jako dzieci niezależnie od tego, czy spędzamy czas, bawiąc się z rówieśnikami, czy grając przed komputerem, często staramy się uciec w świat wyobraźni, stając się rycerzami, gangsterami lub władczyniami międzygwiezdnego imperium. To uczucie przeniesienia się w inny świat, zwane czasem immersją, zalewa nasze umysły prawdziwą burzą endorfin, czyli po prostu sprawia nam niewysłowioną frajdę.

Jako dorośli nadal marzymy o ucieczce od rzeczywistości, podatków, rachunków i rosnących cen, ale jesteśmy już zbyt poważni, by dalej bawić się na podwórkach, a wgapianie się w ekran po ośmiu godzinach klepania w Excelu jawi nam się bardziej jako udręka niż ekstaza. Smutna wizja, prawda? A co, jeżeli powiem wam, że jest hobby, w którym możemy się wcielić, w kogo chcemy, oderwać się od rzeczywistości i nikt nie będzie nas oceniał ani nie powie nam, że machając gumowym mieczem, zachowujemy się jak dziecko? Pozwólcie, że opowiem wam o LARP-ach…

Czym są LARP-y?

LARP to z angielskiego Live Action Role Play, czyli gra, w której na żywo wcielamy się w jakąś rolę. Nazwa ta doskonale tłumaczy, czym na najprostszym poziomie są LARP-y. Są grą, czyli zabawą, która poddaje się pewnym regułom i zwykle ma pewien cel. My, uczestnicy, wcielamy się w otrzymaną od organizatorów (lub - w zależności od typu rozgrywki - stworzoną przez siebie) postać. Nie mamy scenariusza i dialogów, zwykle też nie wiemy, co się wydarzy. Mamy tylko kartę, na której zapisano to, jak zachowuje się nasz bohater, jakie ma cele i marzenia. To teatr improwizacyjny, w którym nie odczytujemy gotowych partii tekstu, a jedynie staramy się wymyślić, co zrobi nasza postać, i odegrać to, zwykle także wspólnie z innymi. To prawie dokładnie to samo, co robiliśmy jako dzieci, z tym że zwykle jest ktoś, kto jak reżyser pilnuje przebiegu rozgrywki. No i cóż, zwykle też wyglądamy ładniej, bo stroje, jakie znajdujemy, by upodobnić się do granej postaci, prawie na pewno są lepsze od tego, co mieliśmy jako dzieci. Co ważne, LARP-y są hobby dla ludzi w każdym wieku. Choć pozornie "gra w udawanie" może się wydawać infantylna, to LARP-om daleko do dziecięcej zabawy, ich fabuła często dotyka różnych poważnych kwestii społecznych jak totalitaryzm czy homofobia, a sama rozgrywka, nawet jeżeli dotyczy wyimaginowanego świata, często powiązana jest z całkiem prawdziwą wiedzą i umiejętnościami.

 

Chambery, czyli LARP-y w zamkniętym pomieszczeniu

Sama idea, jak widzicie, jest bardzo prosta, jednak jest wiele rodzajów LARP-ów, które różnią się między sobą jak niebo i ziemia. Najprościej podzielić je na takie, które możemy rozegrać w zamknięciu, zwykle w jedynym lub kilku pomieszczeniach, oraz na LARP-y terenowe, czyli takie, które po prostu potrzebują o wiele więcej miejsca. Ta pierwsza grupa to chambery, rozgrywane często w wynajętych salach lub na przykład pubach. Kategoria ta oferuje bardzo szeroki wachlarz typów gry - od najprostszych, do których nie potrzebujemy nawet się przebierać i które mają często mocno budżetową scenografię, po w pełni wypasione stroje i rekwizyty. Łączy je przede wszystkim to, że są mocno nastawione na interakcje społeczne - w końcu dość mała przestrzeń nie zachęca do ćwiczeń fizycznych. Do chamberów możemy też zaliczyć jeepformy, czyli LARP-y najbliższe klasycznemu teatrowi improwizacyjnemu. W ich trakcie zamiast płynnej gry fabuła toczy się w scenach i rozgrywana jest często przed publicznością, której (w niektórych scenariuszach) zdarza się zamieniać miejscami z aktorami. Do tego typu gier zwykle zaliczamy również dramy, czyli LARP-y cykliczne. Od zwyczajnych spotkań różnią się z grubsza tym, że pozwalają wcielać się w jakąś postać wielokrotnie i odgrywać jej historię na przestrzeni dłuższego czasu. W dramach możemy tu na przykład stać się wampirami walczącymi o kontrolę nad miastem lub uczniami Hogwartu próbującymi przetrwać kolejny rok w szkole magii.

Terenówki, czyli LARP-y w dziczy

Terenówki natomiast, jak sama nazwa wskazuje, to LARP-y rozgrywane na większym obszarze, może być to na przykład las lub pole, ale może też być wynajęty specjalnie na tę okazje zamek. Tego typu LARP-y są zwykle większe (liczą nawet po kilkuset uczestników), dłuższe i wymagają odpowiednich strojów oraz wyposażenia. A także kosztują o wiele więcej niż chambery. Ich fabuła jest zwykle uproszczona lub tworzona na bieżąco przez graczy, a ich głównym celem jest po prostu sprawienie, by uczestnicy przez kilka dni żyli życiem swoich postaci. Specjalnym typem terenówki, jest LARP bitewny. Częścią jego fabuły są mniejsze i większe starcia pomiędzy uczestnikami przy użyciu bezpiecznej, czyli piankowej, broni. Tego typu gry podobne są nieco do rekonstrukcji historycznej, a ich akcja powiązana jest zwykle z którymś ze światów fantasy. Idealna, jeżeli zawsze mieliście ochotę zagrać dzielnym rycerzem albo sprawną w walce najemniczką. Co ciekawe, ta forma LARP-owania, mimo że wymaga całkiem pokaźnych nakładów finansowych, jest w Polsce dość popularna i istnieją całe oddziały, które wspólnie ćwiczą taktykę, by lepiej sobie radzić w całkiem realnych, choć dość bezpiecznych potyczkach.

 

Jak zacząć grać w LARP-y?

Jeżeli poczuliście się zainteresowani, to nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zagrać w LARP-a. W wielu miastach organizowane są tego typu gry i wystarczy wejść na jedną z LARP-owych grup na Facebooku, i zapytać, gdzie można spróbować. Wiele gier, jak wspominałem, wymaga przygotowania stroju, ale naprawdę w wielu wypadkach wystarczy wam to, co znajdziecie we własnej szafie. Co ważne, każdy może tu znaleźć coś dla siebie: od symulatorów życia, przez pełne interakcji społecznych spotkania towarzyskie, po stojące na granicy sztuki wariacje na temat teatru improwizowanego. Hobby to potrafi sprawić wiele satysfakcji, a przede wszystkim oderwać nas od szarej rzeczywistości i pozwolić choć na chwilę przenieść się do świata, gdzie wszystko jest możliwe.

 

Jeśli jednak chcesz zacząć od czegoś prostszego niż larpy, to niedługo nadarzy się ku temu sposobność! W dniach 17-19 czerwcu, w Poznaniu, odbędzie się Pyrkon - jeden z największych w Europie festiwali fantastyki. Taki festiwal jest świetnym miejscem aby wziąć udział np. w Twojej pierwszej grze RPG czyli grach fabularnych, które odbywają się przy stoliku. Kojarzycie je może chociażby z kultowego już serialu Stranger Things gdzie młodzi bohaterowie grali właśnie w Dungeons&Dragons jeden z najbardziej popularnych odmian tego typu gier. Tu nie potrzebujecie specjalnego stroju i przygotowania. Wystarczy, że dołączysz do drużyny.