Era SUV-ów

Kiedyś podwyższone samochody służyły do tego, aby jeździć w teren. Zwiększony prześwit pozwalał wjeżdżać w głębokie leśne dukty, a także bezproblemowo pokonywać przeszkody. Czasy się jednak zmieniły i oczywiście terenówki pozostały terenówkami, ale została stworzona nowa rodzina samochodów zwanych SUV-ami. Są to auta pozbawione cech rasowego pojazdu pokonującego bezdroża: sztywna rama, wyższy prześwit, sztywne mosty napędowe. W zamian za to otrzymujemy dobre prowadzenie, komfort oraz lepsze wyciszenie. Cechy wspólne albo zbliżone do pojazdu terenowego to: wyższy prześwit podwozia do gruntu, wysoka pozycja za kierownicą oraz duży gabaryt. Innymi słowy SUV utracił bojowe walory rasowej terenówki na korzyść komfortu i jakości prowadzenia pojazdu. 

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Podróżowanie - jak jeździ się SUV-em Audi SQ8?

Audi SQ8 nie nadaje się do jazdy po pustyni, za to idealnie spisuje się na drogach asfaltowych, które pokonuje w niesamowicie komfortowy i dynamiczny sposób.

Pod maską omawianego modelu drzemie silnik V8 o mocy 507 KM i 770 Nm. Potwór, możecie mi wierzyć. Doskonale pokazują to dane pojazdu, choćby przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 4,1 sekundy! To wartości zarezerwowane dla sportowych samochodów. Przypomnijmy, że w tym przypadku mamy do czynienia z gigantycznym i wygodnym autem, które zabierze na pokład całą rodzinę oraz bagaże. Nie ukrywam, że kiedy siedzimy wysoko, wrażenia z przyspieszania są dodatkowo potęgowane. Emocje zapewnia również podnoszący się przód SQ8, który jest gabarytów statku wycieczkowego. Jeżeli samochód świetnie przyspiesza, to musi również doskonale hamować. Audi, jako bardzo bezpieczna marka, nie zapomniała o olbrzymich hamulcach, które skutecznie wypełniają całą felgę pojazdu. Jeśli konfigurując auto, wybierzemy opcję hamulców ceramicznych, to mamy zagwarantowaną jeszcze większą trwałość oraz dłuższą eksploatację układu hamulcowego.

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Podczas gwałtownego wytracania prędkości przód pojazdu obniża się, jakby nurkował, co minimalizuje działanie sił na kierowcę i pasażera. Warto dodać, że to nie jest typowe „nurkowanie" jak w starych terenówkach. Auto zachowuje się bardzo precyzyjnie i przewidywalnie, co tylko poprawia jakość podróżowania. Trzeba pamiętać, że SQ8 posiada elektroniczne sportowe zawieszenie pneumatyczne, które dodatkowo reguluje wysokość pojazdu. Możemy szybko pokonywać zakręty, a także bardzo komfortowo przejeżdżać po nierównościach.

Zwinność tego kolosa poprawia układ czterech kół skrętnych. Te wszystkie cechy sprawiają, że omawianym dzisiaj modelem możemy jeździć szybko, komfortowo i bezpiecznie.

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Niepozorny wygląd – tajemnice skrywane pod maską Audi SQ8

Skoro omówiliśmy niesamowite właściwości jezdne, możemy przejść do wyglądu zewnętrznego. Jestem zwolennikiem odważnej stylistyki Audi, począwszy od muskularnego RS3, kończąc na statku kosmicznym obcych Audi E-tron. Ten model często jest mylony z Q8 i gdyby nie zderzak przedni, listwy oraz duże hamulce – nowicjusz nie rozpoznałby sportowej odmiany flagowego SUV-a. Auto jest grzeczne i na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się z miejskiego zgiełku dużych i rodzinnych aut. Chyba że zamówimy samochód w kolorze pomarańczowy Dragon metalik, wtedy na pewno zostaniemy zauważeni. Przy każdym innym wyborze kolorystycznym nikt raczej nie zwróci na nas większej uwagi. Trzeba także pamiętać, że w tym aucie drzemie sam diabeł. Pod maską mamy do dyspozycji ponad 500 KM i napęd na cztery koła quattro, które zapewniają dynamiczny start i żwawe przyspieszenie w każdych warunkach pogodowych.  

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Ewolucja SUV-a

Nie ukrywam, że jako młody człowiek byłem wielkim przeciwnikiem SUV-ów. Duże auta, ciężkie, zapewniające przeciętne właściwości jezdne. Czasy się zmieniły, a jak czytacie dzisiaj – flagowy model Audi stał się skuteczny, szybki, precyzyjny i pakowny. Te wszystkie cechy powodują, że to atrakcyjna pozycja wśród samochodów z wyższym prześwitem.

SQ8 jest duży i dzięki temu czujecie się jak król – patrzycie na wszystkich z góry, podkreślając swój status i sukces życiowy. Traktując auto jako swoją wizytówkę, warto mieć takiego wielkiego bydlaka w garażu. Po przyjechaniu pod firmę będzie skutecznie informował wszystkich, z kim mają do czynienia. Dlatego właśnie uważam, że to auto dla króla, który lubi sportowe doznania za kierownicą i chce informować o swoim statusie. W średniowieczu, aby podkreślić status przywódcy, budowano zamki na szczytach gór. Dzisiaj o pałac trochę trudniej, jednak siedząc wysoko, można się poczuć ważnym, a przy okazji mieć lepszą widoczność. Mając do dyspozycji tak duże przestrzenie w środku, spokojnie można poczuć się jak w zamku albo przynajmniej jak w prywatnej rezydencji, która ma 600 m kw. Doznania bardzo podobne. 

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Królewskie wnętrze 

We wnętrzu SQ8 znajdziemy najnowsze multimedia, trzy wyświetlacze cyfrowe oraz mnóstwo dodatków marki premium, na przykład delikatną wibrację podczas nawigowania dotykowego na ekranie. To jedynie skromny detal, ale robi ogromne wrażenie i zapewnia komfortowe doznanie natury sensorycznej. Podobnie jest z dźwignią zmiany trybu jazdy. Jej kliknięcie jest inne, z jednej strony miękkie, ale bardzo konkretne i precyzyjne. Wszystkie elementy mają swój własny styl – znowu iście królewski.

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Warto również wspomnieć o materiałach, które zostały użyte przy wykończeniu wnętrza i zapewniają bardzo elegancki wystrój ze sportowym charakterem. Znajdziemy tu na przykład komfortowe fotele, które przypominają wyścigowe siedzenia oraz listwy z włókna węglowego. W końcu siedzimy w audi SQ8, które do pierwszych 100 km/h rozpędza się w jedynie 4,1 sekundy.

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Podsumowanie – dlaczego warto mieć Audi SQ8?

Audi SQ8 to doskonała wizytówka dla każdego człowieka, który chce podkreślić swój status. Zastosowano tu nowoczesne i wygodne rozwiązania, które zapewnią wysoki poziom podróżowania. Jest duży, szybki, skuteczny, ale jednocześnie nie jest krzykliwy na zewnątrz. Innymi słowy to wygodny i nie rzucający się nachalnie w oczy pojazd, który zadowoli niejednego użytkownika.

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Audi SQ8 - auto dla KrólaAudi SQ8 - auto dla Króla Fot. Bartosz Jerdanek

Za użyczenie pojazdu dziękuję Dealer Audi Grupa Cichy-Zasada Oddział Kraków.