Liczba entuzjastów dobrego piwa stale się powiększa. Są oni coraz bardziej zainteresowani nie tylko otrzymaniem produktu końcowego w postaci dobrego piwa, ale również poznaniem ludzi stojących za browarem, dowiedzeniem się i zobaczeniem jak to jest zrobione, wejściem "od kuchni" i sprawdzeniem jak warzy się piwo. Chcą jeździć, zwiedzać, rozmawiać, spróbować piwa prosto z tanka, generalnie odkrywać, bo kultura piwna to piwo, ale też i ludzie, którzy za nim stoją. Wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata, by napić się dobrego piwa, wystarczy do tego jeden weekend i rozejrzenie się po województwie.

Kultura piwna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. W 2016 roku w Polsce funkcjonowało ponad 180 browarów, niemal co tydzień gdzieś w kraju odbywa się festiwal piwa, a specjalistyczne lokale z piwem rzemieślniczym otwarte są właściwie codziennie, niektóre nawet przez całą dobę. Tego typu wyjazd najczęściej nie zostanie podany wam na tacy, trzeba poszukać, sprawdzić, dopytać, ale nie ma strachu - jest zaskakująco łatwo.

Masz moją gwarancję, że maksymalnie w odległości 100 kilometrów znajdziesz browar, który będzie można odwiedzić. W zależności od typu, wstęp do browarów jest zróżnicowany, pamiętać należy, że jest to zakład produkcyjny, więc nie zawsze będzie można go odwiedzić. Najlepiej wysłać zapytanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Najłatwiej oczywiście dostać się do browaru restauracyjnego, gdzie prócz lokalnego piwa będzie można dobrze zjeść. Mają swoje stałe godziny otwarcia oraz menu, choć nie zawsze można zobaczyć cały browar i spotkać piwowara. Warto sprawdzić, kiedy jest warzenie lub czy organizowane jest zwiedzanie.

Prócz browarów restauracyjnych, które są właściwie w każdym większym mieście w Polsce, jest możliwość odwiedzenia również największych, koncernowych browarów, które posiadają swoje muzea oraz centra wycieczkowe. To najczęściej gigantyczne, przemysłowe obiekty.

Najciekawsze z perspektywy odwiedzin będą oczywiście browary rzemieślnicze. To w porównaniu z wcześniej wymienionymi podmiotami najmniejsze inicjatywy, w których pracuje od paru do kilku osób, najczęściej założone przez piwowarów domowych. Jednak to tutaj spotkać można tych największych pasjonatów, największe eksperymenty, widać że piwo to oni. To w rzemieślniczych browarach widać prawdziwe rzemiosło, często zresztą instalacje w nich są autorskiego projektu i wykonania. Choć z drugiej strony są to najtrudniejsze do organizacji wycieczki, bo poza pracą na browarze, intensywnym sezonie festiwalowym, oni też potrzebują chwili na regenerację.

Jednak browary to nie wszystko, można również centrum edukacji browarniczej lub oddać się relaksowi w piwnym spa. Możliwości jest coraz więcej i już w odległości godziny jazdy od domu, każdy znajdzie przynajmniej jeden turystyczno-piwny pomysł na weekend. Czas ruszać w drogę!