Na której ręce nosić zegarek? Przyjęło się, że zegarki nosimy na lewej ręce - to dlatego, że większość ludzi jest praworęcznych i tak jest po prostu wygodniej. Ponadto, koronka zegarka (pokrętło) zwykle znajduje się po prawej stronie koperty - wygodniej jest do niego sięgać prawą dłonią. Inny argument za nałożeniem czasomierza na lewą rękę? Dla większości mężczyzn zegarek to w zasadzie jedyna dopuszczalna forma biżuterii. Jeśli nosimy np. obrączkę - którą zwyczajowo ląduje na palcu prawej dłoni - dla przeciwwagi zegarek umieszczamy na lewej ręce.

Jaki zegarek na jaką okazję? Wybór odpowiedniego czasomierza na konkretną okazję może być problemem. Dlatego spróbujemy wytłumaczyć podstawowe zasady na przykładzie trzech modeli.

Na co dzień, mężczyznom gustującym w klasyce, nie lubiącym udziwnień, proponujemy modele casualowe z nutką sportowego charakteru. "Codzienne" czasomierze zwykle są większe i grubsze od zegarków garniturowych i możemy je nosić nie tylko do możliwie najbardziej casualowych stylizacji, ale również do mniej formalnych garniturów. Takim modelem jest Ingersoll APSLEY Automatic I02802, którego dodatkowym atutem jest nylonowy pasek podszyty delikatną skórą w kolorze ciemnej zieleni.

Panowie ceniący sobie ekstrawagancję, na co dzień mogą sobie pozwolić na wymyślniejsze modele. Przykład? Ingersoll REGENT Automatic I00301 z tarczą w kolorze królewskiego błękitu i w oprawie z różowego złota.

Dwa przedstawione zegarki to idealne "codzienne" propozycje. Jaki natomiast model wybrać na wieczorne wyjście? Tu należy szukać bardziej eleganckich modeli. Jeśli nie czeka nas przyjęcie w smokingu czy garniturze możemy wybrać Ingersoll MICHIGAN Automatic I01103, posiadający funkcję datownika. Uwagę przykuwa otwarty balans na tarczy, przez który widać pracujący mechanizm.

Należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak "uniwersalny zegarek" do każdej stylizacji. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie co najmniej dwóch czasomierzów. O czym za chwilę.

Jaki kupić zegarek jako tzw. "second watch"? Czyli "drugi zegarek". To tak jak, z torbą skórzaną, którą nosisz na co dzień do pracy, ale czasem masz też torbę na weekend z dziewczyną. Tak samo jest z zegarkiem. "Pierwszy" zegarek to ten, który pasuje na większość okazji - "pierwszy" wcale nie oznacza, że jedyny, bo można mieć ich kilka - np. na bransolecie, na pasku brązowym, na czarnym itd. "Drugi" zegarek to co innego - nie założysz go na spotkanie biznesowe, nie założysz go na rozmowę o pracę, nie założysz go na kolację z okazji rocznicy ślubu. Ale założysz go, gdy idziesz na spacer z psem, pograć w badmintona w parku albo jedziesz do Ikei na klopsiki. Klasycznym przykładem gatunku są zegarki marki Swatch, te na silikonowych paskach. Są tysiące wzorów do wyboru i mają niskie ceny.

IngersollIngersoll Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zegarek mechaniczny czy kwarcowy? Jeśli posiadanie zegarka ma być przyjemnością, to rekomendujemy mechaniczny. Znawcy przekonują, że ma duszę i symbolizuje prestiż. Może być nakręcany ręcznie lub działać pod wpływem ruchu dłoni - dzięki automatycznemu naciągowi. Kwarcowy może i bywa bardziej precyzyjny i jest łatwiejszy w obsłudze, ale w zestawieniu z eleganckim ubraniem prezentuje się jak przysłowiowe buty z gumową podeszwą.

Co to jest tachometr w zegarku? A dokładniej powinno się mówić o skali tachometru. To dodatkowa podziałka na tarczy lub kopercie zegarka pozwalająca na podstawie czasu potrzebnego na przebycie odległości wzorcowej określić chwilową prędkość pojazdu. W skrócie: jak szybko się przemieszcza - rower, samochód, pociąg itd. Problem polega na tym, że godzinę dzielimy na 60 a nie 100 minut, i minutę na 60, a nie 100 sekund. Przy podziale na sto dla przeprowadzenia tego typu przeliczeń mielibyśmy do czynienia tylko z prostym działaniem i dalej z przesuwaniem przecinków. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Jeśli chcemy określić naszą prędkość na standardowym odcinku 1 km, włączamy na starcie chronograf, po dotarciu na metę zatrzymujemy, a pierścień wskaże średnią prędkość. A więc, jeśli zakładany odcinek 1 km przebyliśmy w czasie 20 s, tachymetr wskaże 180 km/h. Problem zaczyna się wtedy, gdy liczymy czas pokonania 1 km przez obiekt poruszający się wolniej niż 60 km/h (np. koń), bo musimy dysponować kolejną częścią skali dla dłuższych odcinków pomiarowych.

IngersollIngersoll Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

Z jakiego materiału powinna być wykonana koperta zegarka? Producenci z wyższej półki nigdy nie stosują imitacji. Złota koperta to koperta ze stopu złota, a nie złocona. Platynowa? Jest w całości z platyny. Na niższych poziomach cenowych stosuje się złocenia, trwałość powłok nie zawsze jest idealna, zdarza się, że się przecierają (w ciągu kilku lat). Dlatego lepiej wybrać po prostu zegarek z kopertą stalową zamiast "pozłacaną", jeśli celujemy w średnią półkę.

Czasami producent decyduje się na wykonanie koperty z innego materiału, np. z brązu. Przykładem jest SCOVILL I05002 - model zegarka Ingersoll, który powstał z okazji 125-lecia istnienia marki. Warto pamiętać, że brąz to dość charakterystyczny i wyjątkowy materiał - z upływem czasu na jego powierzchni pojawia się patyna, która nadaje zegarkowi unikalnego i szlachetnego wyglądu vintage.

IngersollIngersoll Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

Co to jest rezerwa chodu? Jest to czas - a dokładnie liczba godzin - jaki pozostał do pełnego rozwinięcia sprężyny napędowej zegarka. Czyli od nakręcenia sprężyny (automatycznie lub manualnie) do momentu, kiedy mechanizm przestanie pracować i wahania balansu ustaną. Zegarkowi puryści lubią czasem nazwać rezerwę chodu z francuska réserve de marche. Taki też napis widnieje na modelach z wyższej półki, które mają komplikację w postaci wskaźnika rezerwy chodu. Dzięki niemu wiadomo, kiedy nasz zegarek stanie. Standardem jest 48 godzin, ale zdarzają się i takie modele, które pochodzą bez przerwy 8 dni!

IngersollIngersoll Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

Jaki wpływa ma temperatura na żywotność zegarka? Zegarki nie przepadają za ekstremalną temperaturą, zresztą podobnie jak ludzie. W przypadku zegarków temperatura powyżej 60°C może mieć negatywny wpływ na działanie mechanizmu i żywotność baterii. Ponadto wysoka temperatura powoduje odbarwienia i może doprowadzić do szybszego zużycia skórzanego paska. Natomiast jeśli temperatura spada poniżej 0°C, olej znajdujący się w mechanizmie może gęstnieć, co może doprowadzić do jego zwolnienia. Najlepszym sposobem jest wtedy po prostu założyć zegarek na nadgarstek. Nic nie ogrzeje go tak dobrze jak nasze ciało.

IngersollIngersoll Fot. materiały partnera Fot. materiały partnera

O co chodzi ze szkiełkiem zegarka? Można wyróżnić cztery rodzaje szkiełek: z tworzywa sztucznego - mogą mieć dowolny kształt, więc są popularne u producentów tańszych zegarków; szkła mineralne - da się je zarysować tylko ostrymi przedmiotami o wysokiej twardości; szkła szafirowe - nie tylko nazwa dobrze brzmi, ale i jakość jest wysoka - uznawane są za najtwardsze (są nawet siedem razy twardsze niż stal). Może je zarysować wyłącznie diament. Kolejnym wariantem są szkła szafirowe z powłokami antyrefleksyjnymi. Po co? Takie szkiełko nie odbija światła i nie zakłóca odczytu z zegarka.

Zestawiliśmy tutaj wiedzę podstawową ze specjalistyczną. Mamy nadzieję, że tym samym zachęciliśmy cię do zagłębienia się w tematykę zegarków.