Po co komu zegarek w czasach smartfonów?

Jeśli ostatnie 25 lat żyłeś bez zegarka - przekonywanie, że po to, by zawsze wiedzieć która godzina, na pewno cię nie przekona. Że ma stoper i tachymetr? Mało który użytkownik zegarka ich kiedykolwiek użył (ale stawiamy dolary przeciw orzechom, że o połowie funkcji w smartfonie jego użytkownicy też nie mają pojęcia). Zegarek można potraktować jako

a) gadżet - jego mechanizm fascynuje tak samo, jak fanów motoryzacji fascynują detale silnika.

b) Jako uzupełnienie ubrania - goły nadgarstek potrafi razić wytrawne oko tak samo, jak brak skarpetek czy brak poszetki. Czy wreszcie

c) jako inwestycję - zegarek można sprzedać, gdy w życiu powinie się noga. Liczba forów czy grup na Facebooku, gdzie ludzie wyprzedają swoje cuda pokazuje, że klientów nie brakuje (i nie dotyczy to tylko złotych rolexów, ale też np. ośmiokątnych Casio z lat 80-tych!).

Dlaczego zdarza się, że dwa bliźniaczo podobne zegarki tej samej marki mają taką samą cenę?

Bo w rzadko której dziedzinie życia tak bardzo liczy się wnętrze. Prawdopodobnie jeden z tych zegarków jest kwarcowy (stąd na tarczach pojawia się czasem słówko Quartz), a drugi automatyczny. Zegarki kwarcowe mają mechanizm zasilany baterią - gdy się zużywa, trzeba kupić nową. Natomiast zegarki automatyczne mają w środku wahnik, który (w uproszczeniu!) obraca się pod wpływem ruchów ręki nakręcając sprężynę. Czyli ruszając ręką "ładujemy" zegarek. Plus: nie musisz zmieniać baterii. Minus: nienoszony, po kilku dniach wymaga ponownego nakręcenia (niby żaden problem, ale jeśli ma wiele funkcji - fazy księżyca, datownik itp., to już może to potrwać kilka minut). Firma Blancpain szczyci się w sloganie reklamowym, że "od 1735 roku nie produkuje zegarków kwarcowych". Robi to z mało eleganckim poczuciem wyższości.

To wybrać kwarc czy automat?

Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Zegarkowi tradycjonaliści uważają, że zegarek kwarcowy pozbawiony jest duszy. Że to stalowe pudełko na bateryjkę. To nieprawda. Jak wspominaliśmy w punkcie 1, zegarek jest również uzupełnieniem ubrania i wówczas lepiej mieć kilka kwarcowych na różne okazje, niż jeden automat. Dodać należy też, że kwarcowe są w zamyśle dokładniejsze, no i przede wszystkim są tańsze. Czy lepszy "taki-sobie automat" niż "wypasiony kwarc"? Kwestia indywidualna. Natomiast smutna prawidłowość jest taka, że jak ktoś raz sobie kupił zegarek automatyczny, to później w kwarcowych czegoś mu jednak brakuje. Co nie znaczy, że w kolekcji nie można mieć i takich, i takich. Warto wiedzieć: zegarki automatyczne można od razu rozpoznać, bo ich wskazówka sekundowa płynnie porusza się po tarczy, gdy w kwarcowych przeskakuje.