W zegarkach najważniejsza jest marka. Przecież to czysty snobizm!

Oczywiście, że tak! To nie jest zakup pierwszej potrzeby. Poza tym w większości dziedzin handlu marka jest głównym powodem zakupu (nie łudźmy się). Popatrzmy na samochody - tu też wielką rolę odgrywa konkretna marka, wartości, które utożsamia, jej historia, która potwierdza niezawodność produktu. Na pierwszym etapie fascynacji zegarkami liczy się tylko kolorystyka i ogólny "styl" modelu (no i cena - wiadomo). Na drugim, najważniejszą rolę odgrywa marka wytłoczona na cyferblacie (to target producentów podróbek) - lubimy, dajmy na to takie RADO (bo kojarzy nam się z tenisem), więc upieramy się, że musi być RADO (cena nadal jest ważna). Ale w kolejnych etapach, gdy decydują już mechanizmy - zapaleńcy wykreślają dane marki (tu cena zdaje się mieć mniejsze znaczenie). Kolejna smutna prawidłowość: gdy już jakaś marka straci w naszych oczach, to trudno odzyskać jej "blask".

Dlaczego zegarki są takie drogie?

Naszym zdaniem obiektywnie drogi to jest tusz do drukarki i odwapniacz do ekspresów do kawy. A reszta to kwestia subiektywna. Na szkodę zegarków działa fakt, że można kupić sobie tani, chiński zegarek już za kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście złotych (i też pokazuje godzinę, przynajmniej przez chwilę), więc jak uzasadnić, że niektóre modele kosztują kilkanaście tysięcy? Otóż z zegarkami jest jak z whisky - jest wielka różnica między produktem (i zegarkiem, i whisky) za 50 zł a za 1000 zł, ale już między produktem za 1000 zł a za 20 tys. zł nie każdy tę różnicę wskaże. Smutna wiadomość: jeśli przeszedłeś już inicjację z chłopca w mężczyznę i założyłeś na nadgarstek porządny zegarek, nie spojrzysz więcej na modele z bazaru.

Jaki kupić sobie pierwszy porządny zegarek?

To trochę dyskusja w stylu: czy ładniejsze są brunetki czy blondynki, albo czyja matka lepiej gotuje. Ogólnie: niech to będzie zakup przemyślany. Zegarka nie kupuje się przez internet - obstawiamy, że nawet jak cały handel przeniesie się do sieci, to salony z zegarkami zostaną (no, może obok aptek). Zegarek trzeba przymierzyć. Czy tarcza nie za wielka, czy dobrze się z nim czujesz, czy w bransolecie nie czujesz się jak Michał Wiśniewski, czy model nie wydaje ci się za ciężki. Po podjęciu decyzji poczekaj 3 dni i dopiero wtedy go kup (jeśli się rozmyślisz - znaczy, że to nie był TEN model). Najważniejsze: nie kupuj podróbek. Nie wyszukuj modelu na Allegro, którego sprzedawca upiera się, że go kupił na zuryskiej Bahnhofstrasse. Nie mówimy o podróbkach z Tunezji, co do których oryginalności nikt nie ma złudzeń. Bywają bardzo precyzyjnie wykonane podróbki, wcale nie takie tanie. Problem pojawia się w chwili, gdy z zegarkiem coś się dzieje i chcesz go naprawić (albo po prostu oddać do konserwacji). Wówczas okazuje się, że nie ma do niego części. A i zegarmistrz krzywo popatrzy.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?